Başarılı futbol altyapı organizasyonu oluşturulması ve Galatasaray Kulübü örneği
Developing succesfull youth football organization and the case study of Galatasaray
- Tez No: 289807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜMİT KESİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tezin amacı, yetiştirilen futbolcu sayısı olarak ve sporcu kalitesi açısından, Galatasaray Kulübü futbol takımı altyapısının 1996 ile 2009 yılları arasında yakaladığı başarıyı analiz etmektir. Örnek olay incelemesi yaklaşımı ile derinlemesine araştırılan söz konusu başarının nasıl yaratıldığına odaklanılmıştır. Temelde bu yapıdan neler öğrenebiliriz sorusuna cevap aranmakla birlikte, istikrarlı şekilde elit futbolcu yetiştiren Galatasaray Kulübü altyapı özelliklerinin neler olduğu sorgulanmıştır. Ayrıca, kulüp, profesyonel takım ve futbol altyapı örgütlenmesi araştırılmıştır. Diğer taraftan, futbolcu ailesi, futbolcunun eğitim düzeyi, yetenekli genç futbolcu, eğitici antrenör ve altyapı organizasyonun söz konusu başarıdaki etkisi irdelenmiştir.Çalışmamızın ikinci bölümünde konu ile ilgili literatür taraması yapılmıştır. Üçüncü bölümde veri ve yöntem başlığı altında araştırmanın amacı, değişkenler, sorular ve model açıklanmaktadır. Bununla birlikte, araştırma süreci, tasarımı ve veri analiz yöntemi ile ilgili bilgi verilmektedir. Dördüncü bölümde bulgular ne, neden ve nasıl sorularını cevaplayacak şekilde yorum yapılmadan sunulmuştur. Son bölümde ise sonuç ile birlikte önerilerimiz ve araştırmanın kısıt ve katkılarına değinilmiştir. Araştırmanın, bugüne kadar fazlaca incelenmemiş olan Türk futboluna örnek olabilecek başarılı futbol altyapısı nasıl olmalıdır sorusuna cevap verebilecek nitelikte olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the success achieved by the Galatasaray Youth Football Organization between the years of 1996 and 2009 in terms of the number and quality of athletes trained. The focus is on how success was achieved with a case study approach to this topic examined in depth. The characteristics of the Galatasaray youth football organization, which consistently turns out elite football players, were investigated, with an eye to seeking lessons to be learned from this organization. Furthermore, the club, professional team and youth football program was examined. Other issues examined were the player?s family, the player?s level of education, the young football talent, the training coachs and the youth football program structure, in terms of their effect on the aforementioned success.The second chapter of the study deals a review of existing literature on the subject. The third chapter, under the heading, data and methods, explains the goal of the study, the variables, the research questions and the research model. The process, design and data analysis method of the study is also explained here. In the fourth chapter, the findings have been presented to answer the questions, what, why and how without the addition of any comments or interpretations. The final chapter deals with the results, suggestions made and the limitations and contributions of the study. It is believed that the study provides an answer to the question of how a successful youth football program should be in order to serve as a model for Turkish football management structure.