Yeni ekonomi çerçevesinde insan kaynakları yönetiminde yaşanan dönüşümler
The new economics of human resources management in the transformations
  1. Tez No: 289806
  2. Yazar: İLKİM MENGÜLEREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünya var olduğundan bugüne yaşanan değişim günümüzde hızını artırmıştır. Enformasyon ve iletişim teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ekonomik ve sosyal yapıda değişimler yaşanmasını sağlamış, yaşanan değişimler yeni ekonomi olarak adlandırılan bir olguyu ortaya çıkarmıştır. Teknoloji daha verimli ve sağlıklı bir ekonomiye sahip olmanın zenginleşmenin ve uluslararası rekabet gücünü elinde bulundurmanın anahtarı haline gelmiş, hızla değişen bir dünyada işletmeler başarılara ulaşmak ve ellerinde tutmak için kendilerini zorlamaya başlamışlardır.Yeni ekonomi işletmelerin hem iç hem de dış çevrelerinin değişmesine neden olmuştur. Yaşanan değişimler işletmelerin içte insan unsuruna da etki etmiştir. Yeni ekonomiyle birlikte insan unsuru üreten güç olarak ortaya çıkmış, entelektüel sermaye önemini artırmıştır. İşletmeler insanın gücünün farkına varmışlar ve en iyiyi bulmak ve ellerinde tutmak için uğraşmışlardır. İnsan unsurunun önemini anlayan işletmeler insan kaynakları yönetiminin değişimde ve gelişimde başarılı olmada hedeflere ulaşmaya giden yolda gerekli olduğunun bilincine varmışlardır. Bu da insan kaynakları yönetiminin geçmişte olduğundan daha farklı roller üstlenmesini sağlamıştır. Araştırmanın birinci ve ikinci bölümünde literatür çalışması sonucu ulaşılan bilgilere değinilmiş, üçüncü bölümünde ise Türkiye'de faaliyet gösteren bir firmaya sorular yönlendirilmiş ve yeni ekonomi'nin insan kaynakları yönetiminde yaşattığı değişimler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since there is change in the world today has increased the speed of. Information and communication technology developments in the economic and social structure, provided the occurrence of changes, changes in a case of so-called new economy has revealed. Of having a healthy economy and a more efficient enrichment technology and international competitiveness has become a key possession in the hands of a rapidly changing world, businesses have begun to push themselves to keep their successes and reach. The new economy has emerged with the human element in producing power, increased the importance of intellectual capital. This also led to human resources management to take on different roles than in the past.New economy businesses has resulted in changes in both domestic and external environment. Inside the human element has the effect changes in companies. Businesses recognize the power of people and they reached their hands to hold and find the best uğraşmaktalar. Businesses understand the importance of the human element of change and development of human resources management in being successful on the road to reach the necessary goals concluded that the conscious. Information obtained as a result of the first and the second part of the research work of literature is mentioned, while the third section, directed questions to a company operating in Turkey and live the changes in the management of human resources are New Economy.