Örgüt kültürünün örgütsel başarıya etkisi ve bir araştırma
The effect of organizational culture and organizational success
- Tez No: 289808
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN CAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bir örgütün varsayımları, inançları, değerleri, kabulleri, düzenlemeleri ve tüm bunları ortaya koyma şekline ilişkin davranışları örgüt kültürünü meydana getirir. Örgüt kültürü, örgütlerin başarısı üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Bu çalışmanın amacı, örgüt kültürünün örgütsel başarı üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu kapsamda örgüt kültürü ile örgütsel başarı arasındaki ilişki ele alınmıştır. İçinde bulunduğumuz rekabet ortamında işletmeler başarı için örgüt kültürüne önem vermek zorundadırlar. Bu zorunluluktan yola çıkarak; Garanti Bankası eski İnsan Kaynakları Müdürü Murat Akgün'le yapılan planlı mülakatta ve önemli işletmelerden biri olan Toyota şirketinin kültürünün araştırılmasında örgüt kültürünün güçlü ve sağlam olduğu işletmelerin bir adım önde olduğu ortaya çıkmıştır. Bu tarz işletmeler örgüt kültürünün etkili olduğu motivasyon, etkinlik, verimlilik, liderlik, kurumsal imaj vb gibi alanlarda çok daha başarılıdır.
Özet (Çeviri)
An organization's assumptions, beliefs, values, assumptions, arrangements and all that constitutes the culture of the organization to put forward the behavior of the shape. Organizational culture, have a strong influence on the success of organizations. Purpose of this study is to determine the effect of organizational culture on organizational success. In this context, the relationship between organizational culture and organizational success are discussed. The current competitive environment, businesses are required to give importance to the culture of the organization for success. Based on this requirement, Garanti Bank, the planned interview with the former Human Resources Manager Murat Akgün and one of the major enterprises in the investigation of the Toyota company culture, organizational culture is strong and robust business turned out to be one step ahead. This kind of organizational culture to be effective in business motivation, efficiency, productivity, leadership, corporate image, etc. in areas such as much more successful.