Exhaustion of domestic remedies principle in applying to European Court of Human Rights
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuruda İç Hukuk yollarının tüketilmesi prensibi
  1. Tez No: 289814
  2. Yazar: ULVİ DARENDELİ
  3. Danışmanlar: DR. ERDEM İLKER MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma; Avrupa İnsan Haklari Mahkemesi'ne (AİHM) başvuruda iç hukuk yollarının tüketilmesi prensibini; AİHM nezdinde ve devlet sorumluluğuna atıf yapmakla diğer uluslararası insan hakları kurumları ile karşılıklı olarak, içtihat hukuku çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada detaylarıyla verildiği üzere, gerek yerel gerekse küresel olsun birçok insan hakları kurumu, iç hukuk yollarını tüketilmesi şartını bir uluslararası kural olarak kabul etmiş bulunmaktadır.AİHM nezdinde sözkonusu prensip, içtihat hukukunun evrilmesiyle birlikte incelendiğinde çok daha karmaşıklık ve farklılık arz etmektedir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 35. maddesi, prensibi tüm mülahazalarıyla açıkça tanımlamamakla beraber, AİHM tarafından sözkonusu prensibin esneklik karakteri; yeterli olması, etkililiği, ispat külfeti yönlerinden her bir dava bakımından kendi farklılıklarına atıf yapılmak suretiyle ayrı ayrı yorumlanmıştır.Bu itibarla, bu çalışma yalnızca sözkonusu prensibin genel olarak ilgili hukuki metinler üzerinden incelenmesine değil, aynı zamanda AİHM içtihatları nezdinde yorumlanmasının uluslararası hukuk çerçevesinde değerlendirmesine de odaklanmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study concentrates on the exhaustion of domestic remedies principle in of the European Court of Human Rights (ECtHR) under its case law in comparison with the remedies of other International Adjudicatory Bodies with special emphasis to the concept of state responsibility. Moreover, this study lays out various human rights instruments, both global and regional, those have incorporated the general international law rule of exhaustion of local remedies.From ECtHR perspective, the qualification and provisional scope of the principle is complicated with respect to the evolution process under the case law. While Article 35 of the European Convention for the Protection of Human Rights (The Convention) does not clearify the substantive scope of the principle?s application, the flexible character of the principle with its adequacy, effectiveness, burden of proof dimensions are interpreted by the ECtHR from case to case with giving emphasize on their different aspects.Therefore, the overall prospect for is a broadband legalistic review of the rule not only from the relevant legislation from the international texts, but also focuses on the case law of ECtHR to realize the principle?s interpretation within the framework of international law.