Federico Garcia Lorca'nın 'Bernarda Alba'nın Evi' adlı oyununda Martirio rolü üzerinde çalışma süreci
The process on the role of Martirio in the play 'The House of Bernarda Alba' from Federico Garcia Lorca
- Tez No: 289823
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SİKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Federico Garcia Lorca'nın oyunları içinde `Bernarda Alba'nın Evi' adlı oyunu ele alınmış, oyunun içinden Martirio rolünün çalışma süreci değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması pratiğin teorisine ilişkindir. Bu çalışmada sırasıyla yazarın, eserin ve rolün üzerine çalışmalardan oluşmaktadır. Yazarın biyografisi ve yaşadığı dönem, eserin dönemine genel bakış, eserin özeti, anafikri ,türü, teması, konusu, tarzı ve eserin ana çatışması, rolün isteği, üstün amacı, büyük ve küçük olay sıralaması, oyundaki karekterlerin incelenmesi ve rol üstüne çalışmalardan oluşur.
Özet (Çeviri)
The play of“The house of Bernarda Alba”from Federico Garcia Lorca's plays is handled, the role of Martirio from that play is studied.This thesis is related to the theory of the performance. this thesis consists of the work on the author, the play and the role. It has the biography and era of the author, a general view to the era of the play, the summary of the play, the main idea, the genre, the theme, the subject, the style and the main conflict, the desire and superobjective of the role, major and minor events, the analysis of the characters in the play and the work on the role.