Competition Law abuses in media sector comparing Turkey and European Union based on two example cases
Medya piyasalarında Avrupa Birliği ve Türkiye karşılaştırmalı Rekabet Hukuku ihlalleri: İki örnek vak?a incelemesi
  1. Tez No: 289828
  2. Yazar: SİNEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN ÖZOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma kapsamında, medya piyasalarının karşılaştığı kartel ve hâkim durumun kötüye kullanılması problemleri ile ilgili olarak Roma Anlaşması'nın 81. ve 82. maddeleri çerçevesinde genel bilgiler verilmiştir. Ancak tezin özellikli konusunu oluşturan; Roma Anlaşması'nın ve Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un karteli düzenleyen 81. ve 4. maddeleridir. Bu bağlamda çalışma, Türkiye ve Avrupa Birliği ilgili pazarlar olarak ele alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; general information has been given in accordance with article 81 and 82 of Rome Treaty in relation to the abuse of dominant position and cartel problems that media markets encounter. Yet, the main subject of this thesis is the article 81 of Rome Treaty and article 4 of Turkish Competition Code regulating cartels. In this context; the study has been prepared by considering Turkey and European Union regarding as relevant markets.