Stock return reactions to the market risk, firm size, book to equity, momentum, financial distress: Evidence from İstanbul Stock Exchange (ISE)
Hisse senedi getirilerinin pazar riski, firma büyüklüğü, piyasa değeri defter değeri, momentum, finansal oranlara karşı reaksiyonu: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası örneğiyle
  1. Tez No: 289839
  2. Yazar: ZEYNEP KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HASAN EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Borsa ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Riskin ölçülmesi kavramı finansın en temel konularından biridir, fakat varlık fiyatlama konusunda hangi risk kavramlarının modele dahil edilmesi gerekliliği konusunda tartışmalar vardır. Bu çerçevede tez kapsamında 2000 ile 2010 tarihleri arasında literatürde en çok kullanılan risk faktörleri ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsasındaki hisse senedi getirileri arasındaki ilişki analiz edilecektir. Seçilen risk faktörleri ise Pazar riski, firma büyüklüğü, defter değerinin piyasa değerine oranı, kısa süreli getiri oranı yani momentum ve finansal oranlarının kullanılmasıyla oluşturulan Q-score''dır. Sonuçlar gösteriyor ki; firma büyüklüğü etkisi hisse senedi getirileri arasında (imalat sektörü hariç) ters yönlü bir ilişki vardır. Finansal oranlarının yer aldığı Q-score değeri finans sektöründe pozitif etki yaratırken, momentum ise negatif yönlü etkiye sebep olmuştur. Defter değeri/ piyasa değeri oranı ise bazı zamanlar negatif bazı zamanlar ise pozitif yönlüdür. Kısaca, hisse senedi getirilerini açıklama konusunda kullanılan faktörler her biri anlamlı ilişkilere sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Measuring risk in the stock market context is one of the most important topic of finance, but there is a controversy over what risk factors should be used to price assets or to determine the cost of capital. This thesis emprically investigates the ability of several commonly proposed risk factors to predict stock returns in Istanbul Stock Exchange (ISE100) between 2000 and 2010. We analyze the sensitivity of asset returns in ISE100, Manufacturing Sector, Finance Sector to the variation in market returns (beta), size, book to equity, short-term historical stock returns (momentum) and financial distress by using Q-score. The results show that the effect of size is negatively on the returns of all stocks, BV/MV factors is sometimes positive and negative on the returns of stocks, the Q-score factor causes a positive effect for the stocks Financial Sector and the momentum factor affects positively the returns of stocks in ISE100 and Manufacturing Sector. Besides, the factors are size, book-to-equity, momentum, market and Q-score in order of importance in explaining the variation in common stock returns. While the returns of the portfolio ocuured large firms are higher the returns of portfolios occured small firms, the portfolios in ISE100 and Financial Sector remain under the influence of size anomaly. We conclude that none of these factors is clearly significant for explaining stock returns on the ISE, manufacturing sector and finance sector.