Exploring IPO underpricing prior and during Covid-19 pandemic: Evidence from NASDAQ and NYSE
Covid-19 pandemisi öncesinde ve sırasında halka arz düşük fiyatlandırmasını keşfetmek: NASDAQ ve NYSE'den kanıtlar
  1. Tez No: 754825
  2. Yazar: FATOUMA AHMED IBRAHİM
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. VAHİT FERHAN BENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Özel şirketler, hisselerini ilk kez borsada satmak için İlk Halka Arz sürecinden geçerler. Halka açılmanın ardındaki nedenler bir şirketten diğerine farklılık gösterse de temel neden sermaye artırmaktır. Bu tezde, Covid-19 salgını öncesinde ve salgın sırasında ABD'deki halka arzların düşük fiyatlandırılmasının belirleyicilerini araştırıyoruz. Çalışma, Ocak 2019 - Aralık 2021 dönemi için NASDAQ ve NYSE'de yeni ihraç edilen 648 hisse senedi örneğine dayanmaktadır. Çalışma dönemini Ocak 2017-Aralık 2019 ve Ocak 2020-Aralık 2021 olan iki zaman dilimine ayırarak, asimetrik bilgi teorisi“winner”s curse" ve önceki çalışmalarda geliştirilen davranışsal hipotez açıklama gücünü test etmeyi amaçlıyoruz. Piyasaya Göre Düzeltilmiş İlk Getiriler (düşük fiyatlama ölçütü) üzerinde dört bağımsız değişkeni test ettik; bunlar risk sermayesi desteği, firmanın yaşı, teklif büyüklüğü ve sigortacının itibarıdır. Davranışsal teoriyi test etmek için modelimize bir yatırımcı duyarlılığı vekili de ekledik. Yaşın bir kuruluş hakkındaki belirsizlik için doğru bir tahmin edici olmadığını ve yüklenici firmanın bağımlı değişkenimizle ilişkili görünmediğini gözlemledik. Bu durum test edilen her üç zaman dilimi için de geçerli olup, düşük fiyatlandırma üzerinde önemli bir açıklayıcı etki ortaya çıkmamıştır. Halka arz ortamında bazı önemli değişiklikler olabilir. Girişim sermayesi desteği ve teklif büyüklüğü, önceki araştırmacıların öngördüğünün aksine, halka arz düşük fiyatlandırması üzerinde olumlu bir etkiye sahip görünmektedir. Covid-19 salgını sırasında yatırımcı duyarlılığı vekili ile düşük fiyatlama seviyesi arasında pozitif bir korelasyon gözlemledik, bu da yatırımcıların kriz sırasında aşırı tepki veren piyasa katılımcılarından yararlanabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Private companies go through the process of issuing an Initial Public Offer in order to sell their shares to the stock exchange for the first time. The motives behind going public differ from one company to another but the main reason is to raise capital. In this thesis, we investigate the determinants of US IPOs' underpricing prior to and under the Covid-19 pandemic. The study is based on a sample of 648 newly issued stocks on NASDAQ and NYSE from January 2019 to December 2021. Dividing the study period into two timeframes, one from January 2017 to December 2019 and the other from January 2020 to December 2021, we aim at testing the explaining power of the winner's curse hypothesis under asymmetric information theory and the behavioral hypothesis developed in previous studies. We tested four independent variables on the Market-Adjusted Initial Returns (a measure of underpricing): venture capital backing, firm age, offer size, and the underwriter's reputation. We also added an investor sentiment proxy in our model to test the behavioral theory. We observed that age is not an accurate predictor of uncertainty about an organization and the underwriting firm does not seem to be correlated with our dependent variable. This holds true for all three timeframes tested, with no substantial explanatory influence on underpricing revealed. There could be some significant changes to the IPO environment. Venture capital backing and offer size appear to have a positive influence on IPO underpricing, contrary to what previous researchers had predicted. We observed a positive correlation between investor sentiment proxy and the level of underpricing during the Covid-19 pandemic, suggesting that investors might take advantage of the over-reacting market participants during the crisis.