Yerel Yönetimlerin iktisadi açıdan değerlendirilmesi ve Türkiye Ekonomisi üzerine etkileri
Evaluate economic condition of local administration and investigate their impact on Turkish economy
  1. Tez No: 289885
  2. Yazar: TURGAY TİRİBOLULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN ALKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Economics, Public Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmanın amacı, yerel yönetimlerin iktisadi açıdan değerlendirilmesi ve Türkiye ekonomisi üzerine etkilerinin ortaya konmasıdır. Bu amaç kapsamında yerel yönetimlerin idari yapıları ile mali yapıları incelenmiştir. İnceleme iki yöntemle gerçekleştirilmiştir. Bunlardan birinci yerel yönetimlerin ülke ekonomisine dolaylı etkileri incelemek açısından mali tablolarının analizi ile doğrudan etkisini görebilmek için yerel yönetimlere aktarılan payın GSYH'ya oranının analizidir. Yerel yönetimlerin mali yapıları içerisinde gelir-gider yapıları ile bütçe gerçekleşme yapıları üzerinde oran analizleri yapılmıştır. Çalışmada analiz edilen mali tabloların dönem aralığı Maliye Bakanlığı'nın yeniden düzenlemeleriyle yayınlamış oldukları dönem olan 2006-2009 yıllarını kapsamaktadır. Buna karşın yerel yönetimlere aktarılan pay analizi 2000-2010 dönemini kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of present study is to evaluate economic condition of local administration and investigate their impact on Turkish economy. In this context, the administrative and financial structure of local administation are examined. The examination is carried out by two methods. The first method is to analyze the indirect impact on Turkish economy through investigating the financial statements of local administration and the second method is to evaluate the distribution of central government?s financial fee delivered to local administration as a ratio of GDP. Ratio analyses are conducted on the structure of income-expenses distribution and budget realization. The time period of the analyses carried out within the study reflects the figures between 2006-2009 in which Ministry of Finance reports the statistics in a new framework. On the contrary, the time period of second method reveals the data in the period of 2000-2010.