6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda iç kontrol sistemi
Turkish commercial code 6102 no internal control system
  1. Tez No: 289886
  2. Yazar: ATİLLA BÜYÜKÇOBAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren ivme kazanan küreselleşme hareketi dünya ülkeleri arasındaki soyut sınırları ortadan kaldırmaya başlamış ve yaşanan teknolojik ve ticari gelişimin doğal sonuçlarından biri olarak da sermaye, işgücü, mal ve hizmetin serbest dolaşımı dünya ticaretini şekillendirmeye başlamıştır. Küreselleşmenin getirdiği rekabet gereği ticaret hayatının düzenlenmesi kaçınılmaz olmuştur. Ticaret hayatında rekabet edebilmenin en önemli unsuru işletme kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması ile olabilmektedir. Bu noktada iç kontrolün ve iç kontrol sisteminin önemi ortaya çıkmaktadır.İç kontrol; varlıkların korunması, muhasebe kayıtlarının ve finansal raporların doğruluk ve güvenirliğinin sağlanması, operasyonel verimliliğin gerçekleştirilmesi, işletme kaynaklarının etkin kullanılması, yönetim politikalarına ve kanunlara uygunluğun sağlanması amacıyla işletmenin hesap planını, organizasyon planını, görev dağılımlarını ve sorumluluklarını, raporlama ve personel politikalarını kapsayan bir sistemdir.Etkin bir iç kontrol sisteminin varlığı, hedeflere ulaşma ve finansal raporların güvenilirliğinin sağlanması yanında, önceden belirlenen politikalara ve yasal/yönetsel düzenlemelere uygunluğun sağlanması açısından büyük bir önem taşımaktadır.Çalışmamda Türkiye'deki 6102 Sayılı Türk Ticaret Kanununda İç kontrol sistemi araştırılmıştır. Bu amaçla ulusal ve uluslar arası bazda ilgili kaynaklar titizlikle taranarak konunun ticaret sektöründe önemi ön plana çıkarılmaya çalışılmıştır. Çalışmada iç kontrol sistemi anlatılarak 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu'nda iç kontrol sisteminin dünyadaki küreselleşmeye bağlı şirketler arası rekabete destek sağlayan kurumsal yönetim ışığındaki durumlar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Globalization movement gained momentum in the second half of the twentieth century, countries around the world began to eliminate the boundaries between the abstract and in the technological and commercial development as one of the natural consequences of the capital, labor, free movement of goods and services began to shape the world trade. Regulation of trade of his life due to the competition brought by globalization is inevitable. The most important element of business life to compete with business and efficient use of resources can be effective. At this point, there comes the importance of internal control and internal control system.Internal control, asset protection, accuracy and reliability of accounting records and financial reports to ensure the realization of operational efficiency, effective use of operational resources, management policies and laws to ensure compliance with the business account plan, organization plan, the distribution of tasks and responsibilities, reporting, and personnel policies covering system.The presence of an effective internal control system, achieving goals and ensuring the reliability of financial reports, as well as pre-determined policies and legal / administrative arrangements to ensure compliance in terms of importance.The work that the internal control system in Turkey, Turkish Commercial Law No. 6102 was investigated. For this purpose, the resources for national and international basis, the importance of trade sector to the fore the issue tried to rigorously scanned. In the study of the Turkish Commercial Law No. 6102 explaining the internal control system of internal control system in the world due to globalization, competition from companies providing support beam conditions of corporate governance have been revealed.