Kara para aklama suçuyla ulusal ve uluslararası düzeyde mücadele ve Türkiye örneği
The struggle international and national crime of the money laundering level control and Turkey sample
- Tez No: 289906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kara para; yasa dışı yollardan elde edilen kazanç demektir. Kara para özellikle organize suç faaliyetleri neticesinde elde edilmektedir. Kara para aklayıcıları devletin, toplum düzeni için koyduğu yasaları hiçe sayarak toplum düzenini bozmakta, devlete ve vatandaşlara zarar vermektedir. Suç örgütleri öncül suç neticesinde elde ettikleri kara paranın müsadereye konu olmasını engellemek için söz konusu kara parayı çeşitli yöntemlerle aklamaktadır.Bu çalışmada kara para aklama ve kara para aklama yöntemleri incelenerek ulusal ve uluslararası düzeyde mücadele yöntemleri araştırılacaktır.Çalışmanın verileri; Maliye Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, KOM ve MASAK'ın 2005-2010 döneminde hazırladığı periyodik yayınlardan elde edilmiştir.Bu çalışma sonucunda kara para olgusunun gün geçtikçe büyüdüğü, ülkelerin ulusal güvenliklerini tehdit eden bir güç haline geldiği, ülkeleri ekonomik istikrarsızlığa sürükleyen ve iktisadi büyümeyi azaltan unsurlar içerdiği görülmüştür. Çalışmamızda elde edilen diğer sonuçlara göre, kara para ile mücadelede uluslararası işbirliğinin önemli olduğu ve daha etkin bir mücadele için ülkelerin ikili anlaşmalar yapması gerektiği anlaşılmış olup ülkelerin kendi iç hukuk düzenlemelerini yeniden gözden geçirmeleri gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Money laundering; means the wages earned by illegal way. Is obtained as a result organized crime, particularly money laundering activities. Black money launderers of the state, in defiance of the laws set by society for order to overturn the social order, harm the state and citizens. As a result of criminal organizations from the premise that crime is made the subject land in order to prevent confiscation of money in various ways that the money laundering land.This study examined methods of money laundering and money laundering investigated methods to combat national and international level.Data for the study were obtained from periodic publications of the Ministry of Finance, Police, Revenue Administration, Anti-smuggling and Organized Crime Agency and FCIB prepared in the period of 2005-2010.As a result of this study, the phenomenon of black money grow day by day, has become a force that threatens national security, economic instability in countries in economic growth and reduced the driving factors were included. According to our study, other results obtained, it is important for international cooperation in the fight against money laundering and to combat more effectively the countries have agreed to do in bilateral agreements, countries should reconsider their internal legal arrangements has been concluded.