Seyfüddin el-Amidî'nin hayatı, eserleri ve Usûl-ü Fıkıh ile ilgili görüşleri
The life and works of Seyfüddin el-Amidî and his opinions about procedure of canon law
- Tez No: 289905
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURTAZA KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, hüküm çıkarma kaynaklarını, yöntemleri ve felsefesini inceleyen ?Fıkıh Usûlü? ilminin zirve bilginlerinden birisi olan Seyfüddîn Âmidî'nin el-İhkâm fî Usûli'l-ahkâm adlı eserindeki usûl-ü fıkh ile ilgili görüşlerini konu edinmektedir.Âmidî, hukuk felsefesi ve hilaf ilmi alanlarında özgün fikirleri ile yaşadığı asra damgasını vurmuş çok yönlü, seçkin, hukukçu bir şahsiyet ve değerli bir bilim adamıdır. ?Fıkıh Usûlü? (İslâm Hukuk Metodolojisi), Âmidî'nin en fazla emek verdiği alanlardan biridir. O, kendisinden önceki birikime dayanarak tespit ve teklifleriyle bu ilmin gelişmesine ve İslâm düşüncesine katkıda bulunmuştur.Fıkıh usûlü alanında kaleme aldığı iki eseri ile Âmidî, pratik hukuk çözümlemele-rinden bağımsız olarak soyut ve aklî temellendirmeye dayalı hukuk yöntemine önemli katkılarda bulunmuştur.Âmidî'nin, bugün İslâm hukuk metodolojisi alanında araştırma yapan her hukukçunun mutlaka müracaat etmesi gereken bir değer olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has treated the procedure of canon law in the work ?el-İhkâm fî Usûli?l-ahkâm? of Seyfüddîn Âmidî who is one of the top scholars of ?Canon Law Procedure? and investigates the sources, methods and philosophy of legal decision.Âmidî, leaving his mark upon his time with his original ideas about philosophy of law and knowledge of conrast, is a worthwhile scientist, versatile, distinguished and gentleman of the robe. ?Canon Law Procedure? (Islam Law Methodology) is one of the fields he worked hard. Depending on the previous knowledge, he contributed to the Islam thought and the development of this knowledge with his identification and proposal.With his two works in the field of Canon Law, Amidi has important contributions to the law methods based on abstract and intellectual establishment which is independent of practical law solutions.It is seen that each lawyer studying in the field of Islam Law Methodology has an obligation to consult Amidi at any rate.