Bilgi teknolojilerinin kullanımı ve yönetsel karar verme tarzları ilişkisi
The relationship between usage of information technologies and managerial decision making styles
  1. Tez No: 289910
  2. Yazar: İBRAHİM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK İŞÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgi teknolojilerinin kullanımı ile yönetsel karar verme tarzları arasındaki ilişkinin ölçülmesidir. Bu amaca bağlı olarak bilgi teknolojilerinin karar verme sürecindeki kullanımı araştırılmış ve bilgi teknolojileri ile karar verme arasındaki ilişki ortaya konmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde bilgi ve bilgi teknolojileri kavramı açıklanmıştır. İkinci bölümde ise karar verme kavramına değinilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde karar verme sürecinde bilgi teknolojilerinin kullanımı açıklanmıştır. Son olarak, uygulama bölümünde ise söz konusu kavramlar arasındaki ilişkileri test etmek amacıyla, Doğu Anadolu Bölgesindeki TOBB Genç Girişimciler Kurulu üyeleri üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Sonuç olarak bilgi teknolojilerinin bazı kültürel ve kişisel özelliklerden dolayı yönetsel karar verme tarzları üzerindeki ters yönlü ilişkisi ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to find out what measure the relationship between use of information technology and managerial decision-making styles. In Context of the purpose, use of information technologies in decision-making process was investigated and put out the relationship between information technologies and decision-making. In the first part of the study explained the concept of information and information technology. In the second part addressed the concept of decision-making. The third section of the study describes the use of information technology in decision-making process. Finally, the application in order to test the relationships between these concepts, the Eastern Anatolia Region is a research has been conducted on members of Young Entrepreneurs the Board of Union Of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey. As a result, some of the cultural and personal characteristics of information technology for managerial decision-making styles were found on the reverse relationship.