İbadetlerde vakit
The time at praying
- Tez No: 289909
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 885
Özet
İlk insandan günümüze kadar herkesin ve her dinin yakından ilgilendiği ya da ilgilenmek zorunda olduğu bir kavramla ?vakit kavramıyla- Müslümanların ilgilenmemesi düşünülemez.Şarii İslamdaki birçok ibadet için özel vakitler tayin etmiştir. Kendisine vakit tayin edilen ibadetlerin kabul olma şartlarından biri de tayin edilen vakti içinde yerine getirilmesidir.Tez, bu noktadan hareketle, vakit kavramını ele alıp; ibadetler için belirlenen vakitler konusundaki farklı görüşlere yer vermeyi amaçlamıştır. Bedenî, malî ve hem bedenî hem de malî ibadetlerin vakitle ilgili hususlarına ve bu konudaki tartışmalara değinilerek bu konudaki mezhep görüşlerine ve bunların delillerine yer verilmiştir.Temel fıkıh kitapları ve ilmihaller taranmaya çalışılarak hazırlanan bu tezde vaktin ibadetle olan ilişkisi ve buna bağlı olarak ortaya konan hükümler hakkında bilgiler ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the first human being, everybody and every religion are interested in or have to be interested in a concept ?time concept-. It is not possible that Muslims ignore the time concept.The ruled determined special times for many praying in Islam. The time determined praying one of the acceptance conditions is that they must be performed in determined time.From this point of view, thesis examined the time concept and aimed to place different opinion about the determined times for praying. Related matters with bodily praying and financial praying as well as bodily and financial praying and debates on this subject are considered, and sect views and their proof are included.In the thesis was prepared with scanning fundamental canon law and catechism books, provided information about time relationships with praying in parallel with the rules were produced.