2008 yılı küresel krizinin önemi ve Türkiye'ye yansımaları
The importance of 2008 global crisis and impacts of Turkey
  1. Tez No: 289912
  2. Yazar: MUHAMMED YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. Ş. MUSTAFA ERSUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Globalleşmeyle birlikte, bir ülkede yaşanan finansal durgunluk bu ülke ile doğrudan ya da dolaylı olarak ekonomik ilişkisi olan ülkelere de aniden ulaşabilmektedir. 2008 yılında birçok ülkeyi etkileyen finansal krizde de globalleşme sürecinin etkisi görülmektedir.2007 yılında ABD'de mortgage kredi sistemindeki hatalardan kaynaklanan kriz, ilerleyen zamanda bir likidite krizine dönüşmüştür. Kısa süre sonra ABD'deki bu finansal dalgalanma aralarında birçok ülkenin de bulunduğu küresel bir krize neden olmuştur. 2008 yılının ikinci yarısından sonra birçok gelişmiş dünya ekonomisi daralma sürecine girmiştir. Kriz nedeniyle gelişmiş ülkelerin ekonomilerindeki daralma gelişmekte olan ülkelerin de ticaretini sekteye uğratmıştır. Gelişmiş ülkelerin ekonomilerinde iç talepte yaşanan daralmanın reel sektöre negatif etkisi ve finansal kurumların temel görevlerini yerine getirememesi finansal krizin şiddetini, etki sahasını derinleştirmiştir. Hem finansal hem de reel sektörde kendini hissettiren kriz dolayısıyla birçok finansal kurum ve üretim merkezi kapanma aşamasına gelmiştir. Küresel krizin Türkiye ekonomisine etkisi ise bazı parametreler üzerinde olumlu iken, bazı parametreler üzerinde ise olumsuz yönde gelişmiştir. Türkiye finansal krizden etkilenmemek için önlemler almışsa da kriz Türkiye ekonomisini etkilemiştir.Bu çalışmada 2008 yılı finansal krizi genel hatlarıyla incelenmiş ve krizin Türkiye ekonomisinin dış ticaret, milli gelir, istihdam oranı ve fiyatlar genel düzeyi üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial recessions occurring in a country with globalization immediately can be reached other countries which connected with directly or indirectly with this country. Also, the effect of globalization process has been seen on financial crisis influencing many countries in the year 2008.As from the year 2007, the crisis leading to errors in mortgage credit system in USA has returned to a liquidity crisis in recent times. After short time, the financial fluctuation in the USA has caused a global crisis in many countries. After the second half of the year 2008, economy of many developed countries has got in depression process. Depression in economies of the developed countries in consequence of the crisis has interrupted trade in the developing countries. The negative effect on real sector of depression occurring in domestic demand in economies of the developed countries as well as lack of fundamental missions of financial foundation have been considerably increased strength of financial crisis. Because of the crisis felt in both financial and reel sectors, a great number of financial foundations and production agencies have been liquidated. Global crisis on Turkish economy has affected positively on some indicators, but negatively on other ones. Although Turkey has taken precautions to be conserved from crisis, it has been influenced from the crisis.In this study, general lines of financial crisis in the year 2008 and the effect of the crisis on Turkey economy foreign trade, gross domestic product, employment rate, inflation rates have been investigated.