Immanuel Kant'ta saf akıl kavramının dil felsefesi açısından bir değerlendirmesi
The assessment of pure reason concept of Immanuel Kant in terms of language philosophy
- Tez No: 289913
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma aydınlanma felsefesinin temelinde yer alan Kant'ın akıl kavramının bir değerlendirmesini kapsamaktadır. Immanuel Kant aydınlanma felsefesinin en önemli düşünürlerinden biridir. Bu nedenle, Kant'ın anlama kavramını değerlendirirken aydınlanma felsefisinin temellerinden birini de değerlendirmiş oluyoruz. Biz akıl kavramını dil ile ilişkilendirerek ele almaya çalıştık.Burada akıl kavramının evrenselliği ile dilin öznelliği karşılaştırmalı olarak ele alındı. Bu karşılaştırmalı durum, bir çelişkiyi barındırsa da aslında iki kavramın işlevsel olarak rolleri benzerdir. İşte, çalışmamız bu ilişki üzerinden akıl kavramının bir değerlendirmesini sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study includes an assessment of Immanuel Kant?s reason concept that located on the basis of the philosophy of the Enlightenment. Immanuel Kant is one of the most important philosophers of Enlightenment Philosophy. So while we consider Kant?s concept of understanding, also, we consider one of basics of the Enlightenment. We tried to criticize the concept of reason by associating it with the language.The universality of concept of reason and the subjectivity of language are taken into consideration in comparison. Even if this comparative stuation comprise a contradiction, in fact, the two concepts are similar its roles functionally. Here! Our study provides an assessment of Kant?s reason concept by based on this relationship.