İslam Hukukuna göre hacda vekâlet
According to Islamic Law of temporary representation in the hajj
- Tez No: 289925
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKTIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Konumuz, geçmişte olduğu gibi günümüzde de müslümanlar açısından önemini korumaktadır. Hacda vekâlet konusunun ilmi bir disiplin içerisinde ele alınıp incelenmesi, bizce bir ihtiyaç olarak tespit edilmiştir. Amacımızı gerçekleştirmek için konu bu başlıkla ele alınmıştır.Bu çalışmamız; giriş, üç bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde akit kavramı ve çeşitlerinden, ayrıca vekâletin akitler içindeki yerinden bahsettik. Birinci bölümde vekâletin sözlük ve terim anlamını, mezheplerin ve mecellenin tanımını, rükün ve aksamını, kitap, Sünnet ve icmaya dayanan meşruluğunu, vekâletin çeşitleri ve hükümlerini, ayrıca vekâletin sona erme şekillerini ele aldık. İkinci bölümde ibâdetlerde vekâlet konusunu, üçüncü bölümde ise çalışmamızın asıl konusu olan hacda vekâlet konusunu inceledik. Sonuç kısmında ise genel değerlendirmemizi yaptık.
Özet (Çeviri)
Today, our subject has maintained its importance to Muslims as in the past. As for us, it is found out that the investigation of the subject hajj by proxy is a field which needs to be researched. In order to realize our purpose, the subject is handled with this title.This study is made up of three parts: İntroduction, three parts and conclusion. In the introduction part, we have mentioned about the concept of agreement and its kinds as well as proxy in the agreements. In the first part, we have also dealt with the meaning of the dictionary and technical word of proxy, the definition of religious sect and law, element and its parts, the legitimacy based on book, sunna and religious cults, the types and judgments of proxy besides the end of the proxy kinds. In the second part, we have examined the subject of proxy and in the third part, hajj by proxy which is our main topic. In the conclusion part, we have made our general evaluation.