Dış borçlar ve iktisadi büyüme ilişkileri: Türkiye üzerine bir uygulama
Relations between external debts ans economic growth: An implementation on Turkey
  1. Tez No: 289936
  2. Yazar: SERA TOKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAATİN KIZILTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İkt. Gelişme ve Uluslararası İkt. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tez çalışmasının amacı dış borçların öncelikle ekonomik büyüme üzerine etkilerini incelemek, milli gelir, reel faiz, dış açık, döviz kurları ve fiyatlar genel düzeyi ile dış borçlar arasındaki ilişkiyi tahmin etmektir. Bu doğrultuda çalışmada dış borçlarla ilgili kavramlar tanıtılmakta ve dış borçların nedenleri ve çeşitleri üzerinde durulmaktadır. Çeşitli iktisat okullarına göre dış borçların teorik çerçevesi çizilmektedir. Uygulamaya geçmeden önce Türkiye'nin dış borçları dönemler itibariyle ele alınmaktadır. Uygulama bölümünde ise Türkiye'nin 1975-2008 yılların ait veriler kullanılarak Nedensellik analizi ve VAR testi yapılmıştır.Tahmin sonuçlarına göre dış açık ve döviz kurları dış borçlar üzerinde doğrudan etkilidir. Dış borçlar ve milli gelir arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu bakımdan Türkiye'nin almış olduğu dış borçların ekonomik büyüme sürecine etkisi olmadığı ifade edilebilir. Bunun birlikte Türkiye'nin dış borçları dönemler itibariyle artış göstermektedir. Türkiye'nin dış borçlarının artması anlamında çıkmazdan kurtulması için uzun dönemli yapısal önlemler alması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to analyze the effects of external debts on Economic growth, and to estimate the relations between national income, real interest rate, external deficit, exchange rate and general levels of prices. Accordingly, in this study concepts about external debts are introduced and their reasons and types are stressed and theoretical frames of external debts are drawn according to various schools of economics. Before the implementation the external debts of Turkey are held as of periods. And in the implementation phase, an Analyses of Causality and a test of VAR have been applied by using the data of the years 1975-2008 in Turkey.According to the results of estimations, external deficit and exchange rates have a direct impact on external debts. In respect to this, the external debts that Turkey got haven?t contributed to the growth process. However, Turkey?s external debts have shown a gradual increase as of periods. Turkey should take long term constructive measures in order to get out of this deadlock.