Kur'an ve sünnet perspektifinde fitne kavramı
Sedition in terms of perspective of Qur?an and sunnah
- Tez No: 289935
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İnsan sosyal bir varlıktır. Bu yüzden içinde yaşadığı toplum tarafından kabul edilen kurallara uymak zorundadır. Bu kurallar bazen din, bazen yasa, bazen de örf-adet kaynaklı olabilir. İslam dini ve getirdiği ahlaki umdeler, insana, toplumda nasıl yaşayacağını açıklamıştır. Bu çalışmamızda farklı boyutlarıyla İslam Dini ve İslam Hukuku açısından fitne kavramı araştırılmıştır. Çalışmamızda başta Kur'an ayetlerine ve hadislere yer verilerek fitne kavramı açıklanmış, Nübüvvet Dönemi olayları sünnet ve siyer kaynaklarından araştırılmış, kamu düzenini sarsan olaylar ve bunları bertaraf etmek için öngörülen çözüm yollarını bu konuda yazılan eserlerden faydalanılarak fıkhı içtihatlarla birlikte analiz edilmiştir.Çalışmamızın neticesinde görülmüştür ki; fitne, ilk insan Hz. Adem'in şeytan tarafından fitneye maruz bırakılmasından başlayıp tüm insanları içine alan imtihan vesilesidir. Fitne Allah'a nispet edildiğinde imtihan ve sınama; insanlara nispet edildiğinde ise, bir insanın inancından ve dininden döndürmek için işkenceye maruz bırakmaktır.Fitne tüm toplumu saran büyük bir bela olduğunda Rabbimiz, zararı herkese olan, musibeti günahkar olan ve olmayan herkese ulaşan anlaşmazlık, kavga ve anarşiden kaçınmamızı emrederek dünyadaki tüm insanların barış, adalet, emniyet, müsamaha ve diyalog kültürü içinde, bir arada nasıl yaşayabileceğini getirdiği hukuki ve ahlaki kurallarla ortaya koymaya çalışmıştır. Hukuki açıdan can, din, akıl, nesil ve malın korunması için önleyici tedbirler alınmış, cezai müeyyideler getirilmiştir, gerektiğinde ve başka çare kalmadığında savaşa da izin verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Human is a social being. So he must obey the rules adopted by the society in which he lives. These rules may sometimes base on the religion, sometimes law and also sometimes custom-usage. Islamic religion and its ethic rules explained to human how to live in society. In this study, we investigated the concept of sedition with its different dimensions in terms of Islamic Religion and Islam Law. In our study, firstly the concept of sedition is explained by being mentioned the verses of the Quran and the traditions, the events of Prophethood Term have been searched from the sources of Sunna and Siyer, the events affected the public order and the solutions envisaged for eliminating these events have been analyzed in conjunction with the cases of canon law by benefiting from the works, written about this subject.As a result of our study it is found that the sedition is an occasion for proof, beginning from being exposed of the first human Hz. Adam to sedition by the Devil and encompassing all people. The sedation, when it is associated with the God, means proof and test; when it is associated with humans, it means exposing to the torture for having anybody apostatize.When the sedation is a big disaster encompassing all the society, our God tried to display how all the people around world can live together within the peace, justice, safety, tolerance and the culture of dialogue with ethic and legal rules by ordering us to avoid of conflict, fight and anarchy giving damage to everybody and whose disaster affects to everyone no matter they are guilty or not. Legally to save life, religion, mind, generation and property, preventive measures have been taken, criminal sanctions has been applied and also it has permitted to combat when it is necessary and there is no other choice.