Bazı iç mekan süs bitkilerinin kullanım tekniği üzerine çalışmalar
An Approach to the techniques for usage of some plants as interior decorative elements
- Tez No: 28999
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİH BOYDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
İV ÖZ“Bazı İç Mekan Süs Bitkilerinin Kullanım Tekniği Üzerine Çalışmalar”Talebi her geçen gün biraz daha artan iç mekan bitkileri, modern iç mimari tasarımında birçok fonksiyonları gerçekleştirme potansiyeline sahiptirler. Ancak tasarımda kullanılacak bir bitki bu. fonksiyonları gerçekleştirebilmesi, her şeyden önce mekanın sahip olduğu ve bitki gelişimini etkileyen ekolojik faktörlerin tespit edilip, uygun türlerin seçimiyle mümkün olabilmektedir. Bu uygun türler seçildikten sonra tasarım için bitkinin sanat değeri açısından kompozisyonda kullanım özellikleri ele alınmalıdır. Bu araştırmada; öncelikle otel ve ofis gibi iç mekanlardaki ekolojik koşullar, kullanılan türler ve bunlara uygulanan bakım tedbirleri ele alınmış, yapılan hatalara, karşılaşılan sorunlara ve problem çözmeye yönelik önerilere yer verilmiştir. ABSTRACT“An approach to the techniques for usage of some plants as interior decorative elements”In modern views of interior design, the plants potentially find their ways, supplying decorative complimentations, giving life grudges from man, and to other entities, functionally. But, the ecological factors, the area has, which effect the growt and wellfare of a plantation, does have a primary impor tance on the plants to fullfill the desinned functions properly. A secondary consideration wold go through artistic and compo sitional features of plant, as the desired usage in a design. Presented, are soma considerations of interior ecologic condi tions especially of hotel and office areas, and types of plants and ways of care the plantation receives, and also, practical erros and problems on face, and advises to solutions.
Özet (Çeviri)