Yapı tasarımında ısısal tedbirler ile kullanım maliyetinin denetlenmesi
  1. Tez No: 29003
  2. Yazar: EROL DİKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL TUĞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET : Günümüzde; kıt, pahalı ve temini zor bir kaynak haline gelen enerji, tüketildiği tüm sektörlere oranla % 40' lık bir dilim içerisinde yapılarda kullanılmaktadır. Bu oran, kış aylarında ısınma amaçlı olarak % 70'lere kadar ulaşmaktadır. Yapılarda tüketilen ısısal amaçlı enerji, hem yapı kullanıcılarının bütçesine hem de Ülke ekonomisine olumsuz bir yük getirmektedir. Bu yükün hafifletilerek enerji tasarrufu yoluna gidilmesi ve tasarruf edilen enerjinin ülke ekonomisi için yararlı sektörlere kanal ize edilmesi, yapılarda bir dizi ısısal tedbirlerin alınması ile mümkün olmaktadır. Yapılarda alınacak ısısal tedbirler; yapı içindeki ısının, yapıyı çevreleyen kabuk aracılığı ile dışarıya sızmasının engellenmesi ve doğal enerji kaynağı güneşten optimum boyutlarda yararlanarak yapı içine dışarıdan enerji çekilmesi yolları ile iki ana başlık altında toplayabilmektedir. Isısal tedbirlerin tümü, yapıl ar in olağan imalat maliyetleri Üzerine ek bir maliyet sorunu eklemektedir. Ancak bu sorunun, yapıların kullanım süreci İçerisinde, kullanıcıların yaptıkları enerji giderleri ile ilgili masraflar, uzun vadede düşünülerek değerlendirildiğinde kaçınılmaması gereken bir durum olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı; yapılarda çağdaş, ekonomik ve en doğru çözümü sağlayabilecek ısısal tedbirlerin incelenerek bunların imalat maliyetini arttırıcı olumsuz etkilerinin kullanım maliyeti üzerindeki olumlu etkileri ile karşılaştırılarak bir sonuca varılmaya çalışılmasıdır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY : Energy saving is an important problem today. A proportion of 40 % of energy is used in buildings for heating. In winter months this proportion rises up to 70 % The energy which is used in the building for heating affects the budget of the owner of the building and the national economy at the negative direction. It is possible to take the necessary measures to save the heat in the buildings. This saved energy can be directed to the useful sectors for national economy. Heating measures for buildings; the heat of the building must be kept inside and we mustn't let it escape. We must use the solar energy in the best way to draw the energy to heat the building. All the heating measures bring an extra cost. But during in the period they are used this extra cost can be economic. The purpose of this study is to examine the heating measures. And to examine increment of the production cost and the effect of the cost in use.