Trabzon kenti geleneksel konut cepheleri örneğinde kullanıcı biçim tercihleri üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 29004
  2. Yazar: CENGİZ TAVŞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUTSAL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, geleneksel konut cepheleri örneğinde kullanıcı biçim tercihleri saptanarak bu biçimlerin, günümüz mimarisin de tasarım ilkeleri açısından nasıl ve ne şekilde kullanılabileceği yoruma açılmaktadır. Birinci Bölüm' de; sorunun belirlenmesi, çalışmanın amacı ve izlenilen yöntem yer almaktadır. İkinci Bölüm'de; kültür-kültürel çevre, mimari kültür-biçim ilişkileri incelenerek birbirleriyle olan etkileşimleri açıklanmaktadır. Üçüncü Bölüm'de; araştırma yer almaktadır. Araştırma genel olarak iki aşamadan oluşmaktadır, - Birinci aşamada, çalışma alanı içinde konut cephe örneklerinin belirlenmesi ve incelenmesi, - İkinci aşamada, belirlenen cephe örneklerinin denekler üzerindeki anket çalışması yeralmaktadır. Bu aşama kendi içinde iki basamaktan oluşmaktadır.. Birinci basamakta, somut cephe örnekleri (fotoğraflar) üzerinde yapılan anket çalışması ve değerlendirilmesi,. îkinci basamakta, soyut örnekler (çizimler) üzerinde yapılan anket çalışması ve değerlendirilmesi. Bilgiler, saptama ve görüşmelerle (anket tekniğiyle) elde edilmiştir. Dördüncü Bölüm'de; sonuçlar ve öneriler yeralmaktadır. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, as in the sample of the traditional house facades, the choices of the user's style have been determined and opened to the proposals or comments on regarding how they will be carried out effectively from the point of view of planning principles in our curent architecture. In the first chapter; determination of the problem, the aim of the study and the method which is used have been told. In the second chapter; mvertigating the relations between the culture and the cultural environment and also architectural culture and style, the interaction between them has been mentioned. In the third chapter; the empirical study itself is placed. Th© study consists of two main stages. - In the first stage; determination and investigation of house facades samples within the working area, - In the second stage; there is a study surveyed on the samples of the determined faces, which also consists of two stages in itself.. In the first stage, there exists the evaluation and the survey made on concrete facades samples (photographs),. Whereas in the second stage, on abstract samples (drawings), The field information was obtained with determination and questionarie. In the fourth chapter; the exists results and recommendations. VI