İstiklâl gazetesi üzerine bir inceleme
A research on İstiklal newspaper
  1. Tez No: 290051
  2. Yazar: EMİNE TEMEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENÇ OSMAN GEÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 837
Özet
İstiklâl gazetesi Mütareke Dönemi'nin baskısı altında, basın ve yayın hayatı üzerinde yoğun sansürün uygulandığı bir dönemde yayın hayatına girmiştir. İlk sayı 23 Teşrin-i evvel 1335'de (23 Aralık 1918) çıkmıştır. Siyasî, iktisadî ve ilmî bir gazete olacağını ilk sayısında duyurmuştur. Ağır şartlarda yayın hayatını sürdürmeye çalışırken devletin kurtuluşu yolunda çareler aramıştır. Gazetenin amacı sadece günlük haberleri duyurmak değil, aynı zamanda eğitim, edebiyat, tiyatro, dinî terbiye, ahlak konularında da okuyucularını bilgilendirmek, memleketin saadeti için ne yapmak gerektiğini ortaya koymaktır.İstiklâl gazetesinin sayılarında bazı fikir, sanat, eğitim ve edebiyat mahsulü eserlerle karşılaştık. Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. İnceleme adını verdiğimiz ilk kısımda İstiklâl'in şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuştur. Bunun yanı sıra yazılı ve görsel malzemenin bütün başlıkları tablo şeklinde verilmiştir. ?Tahlilî fihrist? adını verdiğimiz ikinci bölümde yazılı ve görsel malzemenin sistematik bir fihristi yapılmıştır. ?Seçilmiş metinler? bölümünde ise araştırmacılar için yardımcı olacağına inandığımız metinler seçilerek günümüz harflerine aktarılmıştır. Ayrıca çalışmamızın sonuna bir özel adlar dizini konulmuştur.
Özet (Çeviri)
İstiklâl newspaper was started broadcasting in period of intense cencorship on the life of pres and publication, under the preasssure of truce period. The first print was published on 23 December 1918. On the first print, it was announced that it would be a newspaper of political, economy and scientific. Besides trying to publicate under adverse circumstances it also sought the way of salvation for state formation. The purpose of newspaper was not just for the daily news to announce. At the same time it was for informing the readers on the issues of education, literature, religious training, drama and morality and also was to determine what to do for the sake of his country.Some works as indipendence, arts, education and literature was seen in the mentioned prints of the newspaper. This thesis is formed by three sections. In the first section named examination, shape and context is implied. Besides, headlines of all the visual and written works is given in a chart. In the second section named analyse of writen and visual works is prepared systematically the last section includes selected texts and it is believed to be helpful for researchers to tranpose the selected text?s letters today. Furthermore, there is also a special name directory at the and of the study.