Hâkimiyet-i Milliye Gazetesi üzerine bir inceleme
A study on Hâkimiyet-i Milliye
  1. Tez No: 229052
  2. Yazar: HÜSEYİN DOĞRAMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, Journalism, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 585
Özet
Hâkimiyet-i Milliye gazetesi 10 Ocak 1920'de yayın hayatına baslamıstır. Gazete, GaziMustafa Kemal tarafından kurulmus ve TBMM'nin bir nevi resmî yayın organı olarak görevyapmıstır.Millî Mücadele dönemi gazetelerinin önderi ve haber kaynagı olan gazetede Mustafa Kemal,bu gazetede köse yazarlıgı yapmıstır. Onun bilgisi ve denetiminde yayımlanan makaleler,günümüze ısık tutan özgün yazılardır.Tezde Mustafa Kemal ve arkadaslarının kaleminden çıkan bu makaleler incelenmistir.Yazılar, sosyal, siyasî, askerî, kültürel ve edebî yazılar alt baslıklarında tasnif edilmistir.Gazeteden alınan haber yazıları tek tek incelenirken dönemin kültürel, siyasî ve tarihî durumuda ele alınmıstır. Özellikle Millî Mücadele'yi görüp yasayanların eserlerinden yola çıkılarakyazılar incelenmistir. Yunus Nâdi, smet nönü, Aka gündüz, Hamdullah Suphi, E. B.Sapolyo bunlardan birkaçıdır.Hâkimiyet-i Milliye gazetesi isgal yıllarında kamuoyu olusturmak ve halkın MillîMücadele'ye katılımını saglamak amacıyla yayımlanmıstır. Anadolu ve stanbul isgalaltındayken yazıların birçogu Mustafa Kemal imzasıyla veya yıldız isaretiyle yayımlanmıstır.Baslangıçta yazıların isimsiz ama yıldız isaretiyle yayımlanmasının sebebi hakkında çesitlisöylemler türetilmistir. Mustafa Kemal, bu gazetenin ?Anadolu'nun Sesi? olduguna inandıgıiçin ve gazetenin belli bir grubun degil, bütün Anadolu'nun simgesi oldugunu göstermek içinyazıların altına ismini koymamıstır, denilmistir. Mustafa Kemal, bu gazeteyi Millî irâdenin biryayın organı hâline dönüstürmüstür. Bütün bunlara ek olarak bu gazete vasıtasıyla içindebulunulan dönemde isgal kuvvetlerinin baslattıgı propagandalara karsı halk uyarılmıstır.Hâkimiyet-i Milliye'de dıs politikamızın nasıl olması gerektigi hakkında da yazılaryayımlanmıs ve Avrupa'nın ikiyüzlü oldugu ve Türkleri sevmedikleri sık sık vurgulanmıstır.Mustafa Kemal'in imzasız yayınladıgı bu basyazılar, Millî Mücadele'ye rehberlik etmistir.Ayrıca, millî bilinci zinde tutan diger yazılar vasıtasıyla da istiklâl mücadelemiz halkagünbegün duyurulmustur.Gazetede hemen her konuda halkı bilgilendirmek için yazılar yazılmıstır. Böylece hem MillîMücadele'nin basarıyla sürdürülmesi saglanmıs hem de toplumsal kültürlenme sürecihızlandırılmıstır.Anahtar KelimelerMustafa Kemal, Millî Mücadele, Hâkimiyet-i Milliye, Anadolu'nun isgali, toplumsal kültür,medeniyet
Özet (Çeviri)
The newspaper of Hâkimiyet-i Milliye had began to publish at 10 January 1920. This newspaperhad been founded by Mustafa Kemal and worked as a official organ of TBMM. Mustafa Kemal studiedand controlled on as an editor have been enlightened our age by this newspaper that leader andorigin of National Struggle period,This articles that writted by Mustafa Kemal and his close friends were examined in this thesis. Thearticles classified as social, political, military, cultural and literary titles. Cultural, political andhistorical structer of that age had examined when news articles were researched.The articles were studied benefiting from the people who especially had seen NationalStruggle. Some of them are Yunus Nâdi, smet nönü, Aka gündüz, Hamdullah Suphi, E. B.Sapolyo.The newspaper of Hâkimiyet-i Milliye had been published to constitute public opinion and tojoin the people to National Struggle.Most of the articles had been published by Mustafa Kemal, using single star sing whenAnatolia and stanbul under the occupation.A lot of different pronunciations had been said about articles that published nameless and singlestar sign. 't was said that Mustafa Kemal hadn?t put his name under this articles because of hebelieved that this newspaper sound of all Anatolian people.Mustafa Kemal, had transformed this newspaper as an organ of National determination. 'nedition to all, people had been warned against propaganda of occupiers.The articles about how must be our exterior policy and it?s pointed out that Europe has anhypocritical face and hasn?t been like Turks.This leading articles that published by Mustafa Kemal, had guided to national Struggle. Alsoour ndependence Struggle had been announced to Turkish people publishing articles day today.The articles had been writted about every subject for inform to the people at the newspaper.So our National Struggle had been fastened.Key WordsMustafa Kemal, National Struggle, Hâkimiyet-i Milliye, occupation of Anatolia, socialculture, civilization.