Niğde ilinde bulunan farklı statüdeki liselerde eğitim gören öğrencilerin beden eğitimi dersine karşı tutumları ve fiziksel uygunluk düzeylerinin araştırılması
Niğde city the research on physical suitability and attitude of high school students in different statue high schools to physical education courses
- Tez No: 290054
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERKAN HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizyoloji, Spor, Education and Training, Physiology, Sports
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
XXBu çalışmada, Niğde ilinde farklı statüde eğitim veren dokuz lisede adolesan dönemde olan öğrencilerin beden eğitimi dersi ve spora karşı tutumları ile fiziksel uygunluk düzeyleri incelenmiştir. Araştırmaya lise 9. ve 10. sınıflardan 14-18 yaş arasındaki gönüllüler katılmıştır. Araştırmaya her liseden 25-30 arasında lisanslı ve lisanslı olmayan toplam 267 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır.Araştırmaya alınan katılımcıların beden eğitimi dersi ve spora karşı tutumları ölçülmüştür. Tutum ölçümü yapılan katılımcıların daha sonra vücut ağırlıkları, boyları ve vücut yağ oranları ölçümleri alınmıştır. Okullar arasındaki beden eğitimi dersi ve spora karşı tutum puanları karşılaştırıldığında bazı okullar arasında anlamlı farklar çıkarken, bazı okullar arasında ise hiçbir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
XXIn this study the physical suitability and attitudes towards sports of high school students on adolescence period is researched on nine different high schools with different statues. The research is based on 9 and 10th grade high school students between 14 ? 18 ages. The sample is consisting of 267 volunteer students with and without license, 25 ? 30 from each high school.The attitudes of students to physical education course and sports are evaluated in this study. Besides body weights, heights and fat ratios are measured. While comparing the attitude points of students to physical education and sports between high schools the results indicate significant and insignificant similarities. Sex and attitude points indicate that there is no significant difference. Nevertheless parent education points indicate that there is no significant difference. While physical characteristics and attitude points indicate that there is no significant difference, ages and attitude points indicates that there is significant difference. Attitude points show significant difference between the students with license and students without license. The physical characteristics between the students with license and students without license show significant difference. Body measures and physical suitability attributes indicates a significant difference between high schools.The results indicate that motoric features are improved with the students who has positive attitudes towards physical education and sports rather than sedentaries. Sports improve physical conditions and positively affect growth. Besides due to the given education, the attitudes of students to physical education course and sports are low on vocational high schools and the high schools with entrance exams.