Yaratıcı drama kursuna katılan ve katılmayan okul yöneticilerinin yaratıcı düşünmeye yönelik algılarının incelenmesi
An investigation on the perceptions of creative thinking of school managers attending and not attending to course of creative drama
- Tez No: 290069
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYHAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Yaratıcı Drama Kursuna Katılan ve Katılmayan Okul Yöneticilerinin Yaratıcı Düşünmeye Yönelik Algılarının İncelenmesi yapılmıştır. Yaratıcı Drama Kursunun, okul yöneticilerinin yaratıcı düşünmeye yönelik algılarında ve yönetim sürecinde yaratıcılığa bakış açılarında ne gibi farklılar yarattığı araştırılmıştır. Araştırma, ön ve son görüşme şeklinde kontrol gruplu deneysel araştırma modeline göre düzenlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubu, 2009 ?2010 eğitim-öğretim yılında Mersin İl merkezinde görevli, değişik tür ve derecedeki 52 okul yöneticisinden oluşturulmuştur. Araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma sürecinde Yaratıcı Drama Kursuna katılan 26 okul yöneticisi ve kursa katılmayan 26 okul yöneticisiyle yüz yüze görüşmeler yapılmış ve veriler 30 işgünü içerisinde toplanmıştır. Toplanan veriler içerik analiz yöntemine göre analiz edilmiştir. Verilerin çözümlenmesi sürecinde, okul yöneticilerinin verdikleri yanıtlar, araştırmanın amacına göre kodlanmış ve daha sonra cevaplarının hangi sıklıkla tekrar ettiği (frekansı) bulunarak nitel veriler nicelleştirilmiştir. Araştırma sonunda, Yaratıcı Drama Kursunun, okul yöneticilerinin yaratıcı düşünmeye yönelik algılarını olumlu yönde değiştirdiği ve yönetimde yaratıcı düşünmenin gerekliliği konusunda bakış açılarında farklılıklar oluşturduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study is about a comparison for the perceptions towards creative thinking of school managers who have participated in the creative drama course and who have not. The differences in the perspectives about creativity in management process and the perceptions towards creative thinking of school managers which have been caused by Creative Drama Courses were researched.The research was designed according to the methodology of pretesting ?post testing and experimental research model with control groups. The study group was been consisted of fifty two school manager who work in different level and different school in Mersin. In this research semi-structured interview technique was used. Half of the study group were chosen from the managers who were attended a Creative drama Course. The other half was not. These managers were interviewed and the data was collected in 30 days. The collected data was analyzed according to the methods of description and content analysis. At the end of the study it was observed that the creative drama course positively affects the perception of school managers towards creative thinking and make differences in their perspectives about necessity of creative thinking for management.