Niğde bölgesinde üniversite-sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde ortak araştırma merkezinin önemine ilişkin bir model önerisi
A model proposal related to the importance of joint research centre in developing the university-industry cooperation in Niğde region
  1. Tez No: 290074
  2. Yazar: ELİF TURHAL UÇURUM
  3. Danışmanlar: DOÇ. ESEN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Üniversite-sanayi işbirliği, üniversitedeki yetişmiş insan gücü ve araştırma alt yapısı ile sanayinin uygulama alanı, tecrübesi ve sermaye gücünün ortak bir amaç doğrultusunda bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan, bilimsel, teknolojik ve ekonomik faaliyetlerin sistemli bir plan dâhilinde çalışmasıdır.Üniversite-Sanayi işbirliğinin geliştirilmesinde birçok etken vardır. Bu etkenler içerisinde Ortak Araştırma Merkezi'nin (OAM) öneminin ve rolünün belirlenmesi ve OAM kurulması yönündeki önerilerin neler olabileceğinin belirlenmesi, bu çalışmanın problem cümlesini oluşturmaktadır. Bu problemin araştırılmasında Niğde Üniversitesi'nde görev yapan öğretim elemanları ve Niğde yöresi Sanayi İşletmeleri olarak belirlenen iki farklı ana kütleye uygulanan anket yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen verilere göre Niğde Bölgesi'nde kurulacak Üniversite-Sanayi OAM'nin kurulabilmesini etkileyen unsurları ortaya koyan bir model geliştirilmiştir. Bu modele göre OAM'nin kurulabilmesi için izlenecek aşamalar; (i) proje hazırlanması, (ii) plan hazırlanması, (iii) kuruluş konum yeri belirlenmesi, (iv) program oluşturulması, (v) Üniversite ve sanayinin misyon-vizyon tanımında OAM'ne yer verilmesi, (vi) taraflar arasında iletişimin güçlendirilmesi, geliştirilmesi, (vii) OAM ile farkındalık yaratılması, (viii) ortak iş yapış şekillerinin belirlenmesi, (ix) OAM'nin tarafların öncelikli konuları arasında yer alması (x) Üniversite-Sanayi işbirliğinin güçlendirilmesi olarak belirlenmiştir. Bu modelde -ayrıca- OAM'nin kurulması durumunda Üniversiteye, sanayiye, Niğde Bölgesine ve Üniversite-Sanayi işbirliğinin güçlendirilmesine olabilecek olası katkıları ortaya konmuştur.Bu modelde ortaya konan bu aşamaların OAM'nin kurulmasına katkı sağlayacağı ve OAM'nin Niğde şehri ve Niğde Üniversitesi'nin gelişmesinde önemli bir etkileyici olacağı beklenilmekte olup, uygulamada dikkate alınmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
University-Industry cooperation is the systematic and planned work of the scientific, technological and economic activities which appear as a result of the combination of experienced manpower in the university,research infrastructure, the practice area of the industry and capital flow for a Joint purpose.We can count many factors which are necessary to improve the cooperation between the university and industry. Among these factors, defining the role and importance of Joint Research Centre (JRC) and deciding what kind of suggestions can be given in order to create and organize a JRC is the most important problem to be solved. While studying and examining this problem, the overall survey method was utilized which was applied on two different groups which consisted of the academics of Niğde University and the industrial business enterprises of Niğde region. According to the data acquired, a model has been developped which reveals the components effecting the establishment of the JRC in Niğde.According to this model, here are the steps to follow in establishing a JRC; (i) preparing the task, (ii) Preparing the plan, (iii) deciding on the location of the institution, (iv) developping a curriculum, (v) introducing the JRC in the mission-vision description of both the university and the industry, (vi) improving the relationships between the copartners, (vii) making awareness of a JRC, (viii) determining the roles and working styles of the companions, (ix) giving the priority of topic to the JRC partners, (x) strengthening the university-industry cooperation. The steps that are introduced in this study are expected to contribute to the establishment of the JRC.These stages are thought to be significantly effective on the development of both Niğde University and the city so we strongly recommend that the steps should be put into consideration during the application period.