Üçüncü Dönem Niğde Milletvekilleri
Third Period Nigde Deputies
- Tez No: 290088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Birinci Meclis istilacı güçleri ülkeden atmış ve akabinde yeni bir devlet kurmuş, ikinci dönem kurulan, bu devleti kurumsallaştırmıştır. Üçüncü Meclis ise çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma yolunda köklü yeniliklerin yapıldığı bir süreç olup tarihimizde önemli bir yere sahiptir.Bu araştırmada Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra köklü çalışmaların yapıldığı 1927?1931 yılları arasındaki III. Dönem ile Atatürk İnkılâpları'nın topluca benimsendiği devletin gelişip kurumsallaştığı, inkılâpların tamamlandığı ve bu döneme hizmet vermiş olan Niğde milletvekilleri ile III. Dönem'in genel özellikleri ele alınmıştır.Mustafa Kemal'in 29 Ağustos 1927 tarihli genelgesine yapılan ve 6 Eylül 1927 de tamamlanan III. Dönem milletvekili seçimlerinde Niğde'den ATA Bey, Galip (YENEN) Bey, Halit (MENGİ) Bey, Faik (SOYLU) Bey, III. Dönem milletvekili olarak seçilmişlerdir. Faik Bey hariç diğer milletvekilleri, meclisin daha önceki döneminde de Niğde milletvekili olarak görev yapmışlardır.Niğde, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra milli ve çağdaş bir devlet olma yolunda önemli inkılâpların yapıldığı III. Dönem'e dört milletvekili olarak katılmışlardır
Özet (Çeviri)
Forces invading the country and subsequently threw to first parliament has set up a new state, the second term established in this state, institutionalized. The third council to reach the level of contemporary civilization is a process of radical innovations in the way of our history has an important place.In this study, fundamental studies are carried out after the establishment of the Republic of Turkey Atatürk reforms are adopted collectively by the state between 1927-1931 III. Term developed and institutionalized, and this period has served the completion of the Nigde reforms deputies of the nation?s political activities, III.Term general characteristics are discussed.Mustafa Kemal?s circular dated 29 August 1927 and September 6, 1927 at the III. has been completed. Parliamentary elections in the period from Nigde ATA Bey, the wınner Mr. (YENEN), Mr. Halit (MENGI) Mr.Faik (SOYLU), III. Mr. Faik deputies, except the period members of parliament, the Assembly served as a deputy in the previous period, Nigde.Nigde, the Republic of Turkey becoming a modern state after the establishment of national and III. Term made significant reforms to the four deputies attended the meeting.