Afyon Milletvekilleri (1-3. dönemler)
Afyon's Parliamentarians (1-3. terms)
- Tez No: 249105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
23 Nisan 1920'de başlayan TBMM ve Afyonkarahisâr'dan seçilen birinci, ikinci ve üçüncü dönem milletvekillerinin hayatları ve faaliyetleri incelenen bu çalışmada ulusal kurtuluş savaşında göstermiş oldukları üstün gayretlerde dikkate alınmıştır. İşgal yıllarında ve Büyük Taarruzda yaptıkları faaliyetlerde çalışmaya eklenmiştir. Bu gayretlerinin amacının yeni ve güçlü Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulması olduğu da apaçıktır. Özellikle yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin hukuki açıdan yasaların çıkmasında yoğun çalışmaları ön planda tutulmuştur. Ülkemizin kurulmasında emekleri geçen değerli insanları incelemek bizlerin geleceği için tamamı ile yol gösterici bir nitelik taşımaktadır. TBMM arşiv kayıtları ve yerel kaynaklar ve Osmanlıcadan Latin harflere çevirilerle incelenen on beş Afyonkarahisâr milletvekili, yaptıkları faaliyetler ve hayat hikâyeleri ile gerçek birer vatansever olduklarını ispat etmişlerdir. Bu çalışmalarda ülkemizin kuruluşuna da katkıda bulunan diğer milletvekilleri ve Yüce Öndere de değinilmiştir. İncelenen milletvekillerinin bazılarının Afyonkarahisâr doğumlu olmaması da dikkat çeken unsurlardandır.Özellikle Türkiya Cumhuriyetinin kuruluşunda Afyonkarahisar milletvekilleri hem fiziki hem de hukuki mücadele vermişlerdir.
Özet (Çeviri)
In this work which examines the lives and studies of members of Parliament who were elected fort the first, and third rem in Afyonkarahisâr and who started their jobs in TBMM, at 23 of April 1920, the outstanding effort of these members of Parliament is taken into consideration. The activites that they performed during the years of invasion and The War of Büyük Taarruz are also mentioned. It is for sure that the aim of their activites is to found The Turkish Repuclic which is young and powerful. Their effort to establish the constitute of Young Turkish Repuclic is especially pointed out. On the people who contributed to the foundation of our country has a leading fınction for us. Examining the achieves of TBMM, local sources and the translations from the Otoman Turkish to Turkish, it is pounded out that they have already proofed that they are real patriots. This work has also a perfective on the other people who did their best fort his country and magnificent leader Mustafa Kemal ATATÜRK. There is an outstanding point that not all the members of Parliament who are taken into consideration in this work were born in Afyonkarahisâr.Turkey in the foundation of the republic and the physical and legal Afyonkarahisar parliamentaries have been struggling.