Üçüncü ve dördüncü dönem Yozgat milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri
Third period and four and political activities Yozgat MPs
- Tez No: 262072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMDİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Birinci meclis istilacı güçleri ülkeden atmış ve akabinde yeni bir devlet kurmuş, İkinci Dönem kurulan bu devleti kurumsallaştırmıştır. Üçüncü ve Dördüncü meclisler ise çağdaş uygarlık seviyesine ulaşma yolunda köklü yeniliklerin yapıldığı bir süreç olup tarihimizde önemli bir yere sahiptir.Bu araştırmada Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra köklü çalışmaların yapıldığı.1927 ile 1931 yılları arasındaki III. Dönem ile Atatürk devrimlerinin toplumca benimsendiği devletin gelişip kurumsallaştığı ve inkılâpların tamamlandığı 1931 ile 1934 yılları arasında hizmet vermiş IV. Dönemde görev alan Yozgat milletvekilleri ve onların siyasi faaliyetleri ele alınmıştır.Mustafa Kemal'in 29 Ağustos 1927 tarihli genelgesine istinaden yapılan ve 6 Eylül 1927'de tamamlanan III. Dönem milletvekili seçimlerinde Yozgat'tan Salih Bozok, Hasan (Yasin) Tahsin Coşkan, Ahmet Hamdi Divanlıoğlu, Avni Doğan ve Süleyman Sırrı İçöz milletvekili olarak seçilmişlerdir. Bunlarda sadece Hasan Tahsin (Coşkan) ilk kez milletvekili seçilmiştir. Diğer dört milletvekili ise meclisin daha önceki dönemlerinde de milletvekili olarak görev almışlardır.24 Nisan 1931'de yapılan IV. Dönem milletvekili seçimlerinde Yozgat'tan Ahmet (Avni) Sungur, Ahmet Cevdet Taflıoğlu, Ahmet Hamdi Divanlıoğlu, Avni Doğan, Süleyman Sırrı İçöz ve Yahya Kemal Beyatlı milletvekili olarak seçilmiştir. Bunlardan Ahmet Avni (Sungur) Bey ve Ahmet Cevdet (Taflıoğlu) Bey ilk kez milletvekili seçilmiştir. Yahya Kemal (Beyatlı) Bey, Ahmet Hamdi Bey'in 25 Aralık 1933'te vefatı üzerine boşalan milletvekilliğine 10 Mart 1934'te seçilerek 17 Mart'ta meclise katılmıştır. Diğer milletvekilleri ise meclisin daha önceki dönemlerinde de görev almışlardırYozgat, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra milli ve çağdaş bir devlet olma yolunda önemli atılımlar yapıldığı III. Döneme beş, IV. döneme altı milletvekili ile iştirak etmiştir.
Özet (Çeviri)
The First assembly expelled the invasion forces out of the country and subsequently founded a new state, the Second Term institutionalized this new state. In the Third and the Fourth assemblies, fundamental reforms in the way to modern civilizations were carried out and they have an important place in our history.This research deals with the 3rd Term between 1927 and 1931 in which fundamental reforms were carried out, and the Yozgat MPs, who served in the 4th Term between 1931 and 1934, in which Ataturk Revolutions was adopted by the public and institutionalized, and the reforms were finalized; and the political activities of such MPs.Salih Bozok, Hasan (Yasin) Tahsin Coşkan, Ahmed Hamdi Divanlıoğlu, Avni Doğan and Süleyman Sırrı İçöz were elected as Yozgat MPs in the Third Term MP elections which were held on 6th of September, 1927in accordance with 29th of August 1927 dated memorandum of Mustafa Kemal. Among those, only Hasan Tahsin (Coşkan) was elected for the first time. The remaining four MPs had served as MPs in the previous terms of the National Assembly.Ahmet (Avni) Sungur, Ahmet Cevdet Taflıoğlu, Ahmet Hamdi Divanlıoğlu, Avni Doğan, Süleyman Sırrı İçöz and Yahya Kemal Beyatlı were elected as Yozgat MPs in the Fourth Term MP elections which were held on 24th of April, 1931. Among those, Ahmet Avni (Sungur) Bey and Ahmet Cevdet (Taflıoğlu) Bey were elected for the first time. Yahya Kemal (Beyatlı) Bey was elected to replace Ahmet Hamdi Bey, who died on 25th of December, 1933, on 10th of March 1934, and joined the National Assembly on 17th of March. The remaining MPs had served in the previous terms of the National Assembly.Yozgat Province participated in the 3rd Term, in which important steps were taken in order to become a national and modern state after the foundation of the Turkish Republic, with 5 MPs and in the Fourth Term with six MPs.