1. ve 2. dönem Yozgat milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri
Yozgat members of parliament in the 1 st and 2 nd session of the Turkish Parliament and their legislative activities
  1. Tez No: 322297
  2. Yazar: GÜLİN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAŞMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 775
Özet
Bu çalışma Birinci ve İkinci Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisinde görev alan Yozgat Milletvekillerinin siyasi faaliyetlerini ihtiva etmektedir. Tezin giriş bölümünde 1920?1927 yılları arasında görev yapmış ve Milli Mücadelenin kazanılmasında büyük rol oynayan Birinci Meclis ile Türkiye Cumhuriyetin kuruluşunu ve kurumsallaşmasını sağlayan İkinci Meclis üzerinde durulmuştur. Tezin Birinci Bölümünde Mondros Mütarekesinin imzalanmasından hemen sonra ülke genelinde başlatılan işgallere karşı Yozgat ve çevresinde yaşanan siyasi ve askeri olayların neler olduğu sebep-sonuç ilişkisi içerisinde anlatılmıştır. 19 Mart 1920 Genelgesi doğrultusunda Büyük Millet Meclisi için bütün yurtta başlayan seçimler Yozgat'ta yapılmaya başlanmış ve bu seçimler sonucunda seçilen Yozgat milletvekillerinin biyografileri belgeler doğrultusunda ortaya konmuştur. İkinci Bölümde Yozgat milletvekillerinin görev aldıkları şubeler, encümenler ve mensup oldukları gruplar hakkında bilgiler yer almaktadır. Ayrıca Yozgat milletvekillerinin katıldıkları oylamalar ve bu oylamalarda kullandıkları oyların niteliği tespit edilmiştir. Üçüncü Bölümde, Birinci Dönem Yozgat milletvekilleri olan Rıza Bey (Ersoy), Süleyman Sırrı Bey (İçöz), Feyyaz Ali Bey (Üst), Yusuf Bahri Bey (Tatlıoğlu), İsmail Fazıl Bey (Cebesoy), Ahmet Bey (Baydar) ve Mehmet Hulusi Bey (Akyol)' in yasama faaliyetleri ve Meclis kürsüsünden yapmış oldukları konuşmalar hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü Bölümde İkinci Dönem (1923-1927) Meclis için Bozok'ta yapılan milletvekilli seçimleri hakkında bilgi verildikten sonra milletvekilli seçilen Mehmet Salih Bey (Bozok), Ahmet Hamdi Bey (Divanlıoğlu), Avni Bey (Doğan)'in özgeçmişleri, sosyolojik özellikleri, İkinci Mecliste aldığı görevler ve katıldığı oylamalar anlatılmıştır. Beşinci Bölümde ise İkinci Mecliste görev alan Bozok milletvekillerinin Mecliste gerçekleştirdikleri yasama çalışmalarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This dissertation is to deal with the political activities of Yozgat members of Parliament in the First and Second Session of the Turkish Parliament between the years 1920 and 1927. This study begins with the importance of the 1st and 2nd session of the parliament as they played very signifcant role in the national struggle lasting from 1920 to 1922. It continues to give the details about the occupation of the country and struggle given against and the political and military activities around Yozgat. The first election was made on 19 March, 1920, and total seven members of parliament from Yozgat chosen together with the official document showing that they were selected as members of parliament were sent to Ankara. It gives also information about the duties employed and the groups entered into by the Yozgat members of parliament. It also adds the votes used by them. The Yozgat members of parliament elected as MP?s in the 1st Session were Rıza Bey (Ersoy), Süleyman Sırrı Bey (İçöz), Feyyaz Ali Bey (Üst), Yusuf Bahri Bey (Tatlıoğlu), İsmail Fazıl Bey (Cebesoy), Ahmet Bey (Baydar) and Mehmet Hulusi Bey (Akyol) together with their speeches and legal activities in the parliament. The last chapter covers the details belonging to the activities of Yozgat members of the parliament in the 2nd session of the parliamnt. The Yozgat members of parliament elected were Mehmet Salih Bey (Bozok), Ahmet Hamdi Bey (Divanlıoğlu), Avni Bey (Doğan) and Süleyman Sırrı. The information about the duties taken and groups participated by the Yozgat members of parliament were given during the 2nd session of the parliament. Finally this thesis gives the informaion about the legay activities of the Yozgat members of parliament.