Marka değeri oluşturmada marka kimliği ve kişiliğinin yaratılması üzerine bir araştırma
A research on creating brand identity and personality to compose brand equity
  1. Tez No: 290107
  2. Yazar: BURÇAK SÜNDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Teknolojik ve ekonomik gelişmeler, mallar ve hizmetler arasında farklılıkları en aza indirmektedir. İşletmelerin her türlü beklentiyi karşılayabilmesi için marka değerini ve buna bağlı olarak da marka kimliği ve marka kişiliğini güçlendirmesi gerekmektedir. Hedef tüketicilerin özelliklerine uygun şekilde markaların kişiselleştirilmesi, tüketici için o marka ile daha kolay iletişim kurmayı sağlayabilmekte ve böylece ürünün rakip ürünlere göre daha kolay tercih edilmesini sağlamaktadır. . Bu noktada marka kimliği ve marka kişiliği ön plana çıkmaktadır.Çalışmada işletmelerin rekabet yoğun hizmet sektöründe farkındalık yaratmak için marka kimliği ve marka kişiliği oluşturmasının önemi, süreçleri ve işletmeye katacağı değere dikkat çekilmek amaçlanmıştır. Bu nedenle Ankara'da bulunan Ufuk Üniversitesi'nde 350 öğrenciye anket uygulanmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological and economical developments have minimized the differences among the goods and services. Establishments should strength the brand equity and consequently the brand identity and brand personality in order to meet all kinds of expectations. Personalization of brands in accordance with the characteristics of the target consumers have eases the communication between the potential consumer and the brand. Thus, the electability of product over other brands is provided. Such preferences indeed, emphasize the brand identity and brand personality.The aim of the study is pointing out the importance and processes of setting the brand identity and brand personality as well as equity increments to the establishment, for the purpose of awareness within the competitive service industry.A questionnaire was applied to 350 students of Ufuk University in Ankara, and results were evaluated accordingly.