Endüstriyel çelik binalarda taşkolon temelinin binanın dinamik davranışına olan etkisi
The effects of stone columns to the dynamic response of industrial steel buildings
  1. Tez No: 290131
  2. Yazar: UYGAR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SİYAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez çalışmasında taş kolonların endüstri yapılarının dinamik davranışlarına olan etkileri incelenmiştir. Taş kolonlar uygulaması kolay ve kazık uygulamalarıyla karşılaştırıldığında ekonomik bir iyileştirme yöntemi olarak görülmektedir.Tez çalışmasında, ilk olarak sıvılaşma tanımlanmıştır. Zeminlerde meydana gelen oturmaların sıvılaşma etkilerinin azaltılmasında ve zemin taşıma kapasitesinin artırılmasında kullanılan zemin iyileştirme teknikleri anlatılmıştır. Bu tekniklerden taş kolonla iyileştirme yöntemi detaylı olarak incelenmiştir. Yöntemin kullanıldığı yerler, yapım aşamasında kullanılan ekipmanlar, bu ekipmanların kullanım şekilleri, zeminlerde başarıyla uygulanabilmesi ve temel mühendisliğinde ekonomik çözümleri araştırılmıştır.Taş kolonların endüstri yapılarının dinamik davranışlarına olan etkisini incelemek amacıyla örnek bir çelik endüstri binası üzerinde doğrusal dinamik zaman geçmişi analizleri yapılmıştır. Zaman geçmişi analizlerinde 3 adet spektrum uyumlu yer hareketi kullanılmıştır. Örnek endüstri yapısının taş kolonlu ve taş kolonsuz dinamik davranışı incelenmiş ve sonuçlar çalışmanın sonunda sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar, taş kolonların endüstri yapılarının dinamik davranışları üzerinde azaltıcı etkisi olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of stone columns to the dynamic response of industrial steel buildings are studied. Stone columns are easy to apply and, seen as an economical soil improving techique compared with soil strengthening with piles.The first chapter starts with the definition of liquefaction. Then, soil improvement techniques that are used for reducing the effects of liquefaction occurring due to settlements and increasing the bearing capacity of the grounds are explained. One of these techniques, soil improvement through the use of stone columns, is studied in detail. Areas where stone columns are used, required equipment, how to use these equipments, successful implementation, and economic solutions for foundation engineering are investigated.Linear dynamic time history analyses are conducted on an industrial steel building in order to study the effects of stone columns to the dynamic response of industrial steel building. Three spectrum-compatible ground motions are used in the time history analyses. The dynamic responses of the industrial structure with and without stone columns are compared and the results are presented at the end of the study. The results show that the stone colum application has a reducing effect on the the dynamic responses of industrial buildings.