Endüstriyel çelik binalarda kazık temellerin binanın dinamik davranışına olan etkisi
The effects of pile foundations to the dynamic response of industrial steel buildings
- Tez No: 290177
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE SİYAHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasında kazık temellerin endüstriyel çelik binaların dinamikdavranışına etkisi incelenmiştir. Kazık temel uygulaması pahallı bir yöntem ancakzeminin uygun olmayan durumlarında kalıcı ve kesin bir yöntem olarak kabuledilmektedir.Bu çalışmada öncelikle temel kavramı üzerinde durulmuştur. Temel çeşitlerianlatıldıktan sonra asıl çalışma konusu olan kazık temeller incelenmiştir. Derin temelgrubuna giren kazık temeller anlatılmış olup kazık temel çeşitleri, uygulamayöntemleri ve taşıma gücü hesaplarından bahsedilmiştir. Kazık temellerinkullanıldığı yerler, yapım aşaması araştırılmış olup sayısal uygulamalar ve arazideney sonuçları incelenmiştir.Kazık temellerin endüstriyel bir çelik yapının dinamik davranışına olan etkisiniincelemek amacıyla örnek bir çelik endüstri binası üzerinde doğrusal dinamik zamangeçmişi analizleri yapılmıştır. Zaman geçmişi analizlerinde 3 adet deprem hareketikullanılmıştır. Endüstriyel çelik yapının kazık temelsiz ve kazık temelli dinamikdavranışı incelenmiş ve sonuçlar çalışmanın sonunda sunulmuştur. Sonuç olarak,kazık temellerin endüstriyel çelik yapının dinamik davranışı üzerinde azaltıcı etkisiolduğunu görülmüştür.ANAHTAR KELİMELER: Temel, Temel çeşitleri, Derin temeller, Kazık temeller,Kazık temel taşıma gücü, Endüstriyel çelik yapı, Sap 2000, Dinamik Analiz
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the effects of pile foundations on the dynamic behavior ofindustrial steel buildings were investigated. Even though application of pilefoundation is considered to be expensive, it is permanent and a precise applicationfor non suitable soil conditions.In this study, foundation concept is first explained. After explaining the typesof foundations, pile foundation is examined as the main study of this thesis. The pilefoundations that fall into deep foundation group are explained as well as theirapplication methods and bearing capacity calculations. The appropriate places forusing pile foundations and the construction phases are investigated and the numericalapplications and field test results are examined.In order to examine the effect of pile foundations to the dynamic behaviour ofindustrial steel buildings, linear dynamic time history analyses are carried out on asample industrial steel building. Three earthquake ground motion records are used inthe time history analyses. The dynamic behavior of the industrial steel buildingwith/without pile foundation are examined and the results are presented at the end ofthe study. The results indicate that the pile foundations have a reducing effect on thedynamic behavior of industrial steel buildings.KEY WORDS: Foundation, Foundation types, Deep Foundations, PileFoundations, Pile foundations bearing capacity, Industrial steel building, Sap 2000,Dynamic analysis