Çelik teknelerin imalatında oluşan tersane atıklarının drenaj sistemine verilmeden önce arıtılması için bölmeli tip çökertme tankı tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of divided section settling tank for treating wastes produced in manufacturing process of steel ships in shipyards, before releasing to drainage system
  1. Tez No: 290152
  2. Yazar: HÜSEYİN SERDAR ÖZGÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tersanelerde, insan sağlığına zararlı ve çevre kirlenmesine neden olan atık üretimi azımsanamayacak kadar çoktur. Ülkemiz tersanelerinde her yıl yeni inşa ve bakım onarım faaliyetleri ile büyük miktarlarda kirletici atık ve atık su oluşmaktadır. Halen tersanelerde birçok üretim adımı çevresel sağlığı ve güvenliği tehdit eder şekilde yapılmaktadır. Ulusal gemi inşa sektörü önder firmaları ile Üniversitelerin çabaları ve Çevre Bakanlığı'nın çıkardığı Avrupa menşeli yasalar ve yönetmelikler ile bu konuya dikkatler yeni yeni yönelmiş durumdadır.Bu çalışma da özellikle, tersanelerde, gemi imalat süresince büyük miktarda çevresel kirliliğe neden olan boya ve yüzey hazırlama atıklarının ıslahı amaçlanmıştır. Bu maksatla yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde sadece atıkların fiziksel özelliklerinden istifade ederek, düşük maliyetlerle imal edilebilir ve işletilebilir nitelikte Bölmeli Tip Çökertme Tank'ı tasarlanmış ve imal edilmiştir. Elde edilen prototip tank birçok deneme ve iyileştirme adımlarından geçirilerek, ilgili tankın optimum çalışma aralıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shipyards are producing remarkable amount of waste which is harmful to human health and causing environmental pollution. Each year in national shipyards, with new construction and maintenance activities, a large amounts of polluted water is being produced. With efforts of the national shipbuilding industry leading companies and universities, The Ministry of Environment enforces the laws and regulations of European standarts by drawing attention to environmental protection.This study concentrates on reducing enviromental pollution during the painting and surface preparation in manufacturing process of the shipyards. As a result of analyses and studies made by only utilizing physicial properties of waste, a divided section settling tank with low manufacturing and operational costs has been designed and manufactured. An optimized prototype tank?s operating condition has been determined with various test and optimization. ?