Üzerlik (Peganum harmala L.) bitki ekstraktının buğday (Triticum vulgare L.) ve semizotu (Portulaca oleracea L.) bitkilerinin gelişimi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Peganum harmala L. extract on development of Triticum vulgare L. and Portulaca oleracea L.
- Tez No: 290215
 - Danışmanlar: PROF. DR. PEYAMİ BATTAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Botanik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 46
Özet
Peganum harmala L.(üzerlik) bitkisinin su ekstraktı Triticum vulgare L. (buğday) ve Portulaca oleracea L. (semizotu) bitkilerinde meydana getirdiği fizyolojik, morfolojik ve biyokimyasal değişiklikler incelenmiştir. P. harmala L. ekstraktının T. vulgare L. ve P. oleracea L. bitkilerinde kök ve gövde uzunluğu, hormon, şeker, klorofil, karotenoid ve osmotik potansiyel üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Farklı konsantrasyonlardaki P. harmala L. su ekstraktı T. vulgare L. ve P. oleracea L. bitkilerinde genel anlamda kök ve gövde gelişimini baskılamıştır. Klorofil ve Karotenoid miktarlarında artışa, şeker seviyeleri tüm uygulamalarda düşmüştür. Hormon miktarlarında farklı veriler elde edilmiştir. Giberilik asit (GA) ve absisik asit (ABA) değerleri artarken, Indol-3- asetik asit (IAA) ve Zeatin (Z) değerlerinde azalma gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The water extract of Peganum harmala L. were applied on seed of Triticum vulgare L. and Portulaca oleracea L. The physiological, morphological anc biochemical effects of the extract on seed edevelopment of Triticum vulgare L. and Portulaca olracea L. were investigated. The root and stem development, chlorophyll, carotenoid, phytohormone and sugar levls were invetigated. The phytohormone and sugar levels were determined by high performance (HPLC) and chlorphyll and caretenoid levels were determined by spectrophotometry. The extract inhibited the development of root and stem development wheras chlorophyll and carotenoid levels were decreased. The sugars contend of the plant decreased. But different hormon levelels were found. While the giberellic acid (GA) and abscisic acid (ABA) levels increased the zeatin (Z) and indole-3-acetic acid (IAA) levels decreased.