Güney Batı Antalya tatil köyü yerleşme tipolojilerinin kentsel tasarım ilkeleri açısından bir analizi
Analysis of south west Antalya holiday village settlement types from the point of urban design principles
  1. Tez No: 29025
  2. Yazar: İRFAN GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 266
Özet
T.C. MİMAR SÎNAN ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ŞEHİR VE BÖLGE PLANLAMA ANABİLİM DALI KENTSEL TASARIM YÜKSEK LİSANS TEZİ Konu : Güney Batı Antalya Tatil Köyü Yerleşme Tipoloj ilerinin Kentsel Ta sarım İlkeleri Açısından Bir Analizi. Danışman : Doç. Dr. Aykut KARAMAN Hazırlayan : İrfan GÖKŞEN (Mimar) Anahtar Kelime: Güney Batı Antalya-Tatil Köyü Yerleşmeleri-Kentsel Tasarım. ÖZET Gelişen dünyada bir ihtiyaç haline gelen turizm, gelişmekte olan bir ülke ola rak, ülkemiz için ayrı bir önem taşımaktadır. Ülkenin turizme açılması aynı zamanda doğal ve tarihi zenginliklerin kullanıl ması demektir. Bu zenginliklerin planlı ve doğru kullanılması halinde, ülkede tu rizm sağlıklı gelişecektir. Turizmin sermayesi konumundaki doğal kaynakları en çok kullanan, ve bu kaynak larla en çok içli dışlı olan tatil yerleşmeleri, tatil köyleridir. Bu yönüyle tatil köyleri diğer tatil yerleşmelerinden ayrı bir önem taşımaktadır. Tüm bunların' çerçevesinde ülkemizde turizme ve tatil köylerine büyük yatırım lar yapılmaktadır. Bu yatırımlara en iyi örnek Güney Antalya Gelişim Projesi ve bu proje kapsamında hazırlanmış Güney Batı Antalya Kıyı Bandı Düzenlemesidir. Özellikle Güney Batı Antalya Kıyı Bandında, bu yatırımlar sonucu hızlı bir de ğişimle, tatil köyleri birbiri ardınca inşaa edilmeye başlamıştır. Bu özelliği ile bölge yapılan yatırımlara somut bir örnek teşkii\ etmektedir. Ayrıca bölgedeki yer leş imyer, bakış açımızı oluşturan Kentsel Tasarım analiz yöntemlerinin kullanılma sı açısından da iyi birer örnek teşkil etmektedir. Çalışmada, böylesine örnekler oluşturan, Güney Batı Antalya Tatil Köyü Tipolo- jilerinin oluşumunda tasarımcıların fiziksel ve biçimsel açıdan yaklaşımları ve bu yaklaşımlar sonucu ortaya çıkan oluşumun incelenmesi, bu bölgedeki gelişimin fizik sel ve biçimsel açıdan belirlenmesi hedeflenmiştir. Yapılması gereken çok yönlü a- raştırmaların ilk adımı bu çalışmada atılmak istenmiş ve bu istekle ayrıntılı dökü- manter oluşturulmuştur. Böylesine bir envarter çalışmasının bundan sonra tatil köy lerinin, sosyal, ekonomik, psikolojik ve çevresel etki faktörleri açısından yapıla cak araştırmalar için kaynak teşkil edeceği ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
REPUBLIC OF TURKEY MİMAR SİNAN UNIVERSITY SCIENCE INSTTUTE URBAN REGIONAL PLANNING DEPARTMENT URBAN DESIGN MASTER THESIS Subject : Analysis of south west Antalya holiday village sottlement types from the point of Urban Design principles. Consultant : Associated Prof. Aykut KARAMAN Prepared oy : İrfan GÖKŞEN (Mimar) Keywords : South-West Antalya Holiday Village Settlement Design. ABSTRAC Tourism now considered a basic requirement in the ever developing word has a distinctive impor ranee for our developing country. Opening of the country to tourism implies also the utilization of the natural and historical assels. If these assets are used accurately within the framework of planning, tourism is likely to flourish in our coutry. The holiday settlements which use up the natural resources most closely con nected with these resources are holiday villages. In this respect holiday villages differ from other holiday resorts. Within the framework of all these, big investment are made to holiday resorts and tourism. The most ideal examples of these investments are South Antalya Development Project and South-east Antalya shore line prepared under the scope of these projects. As a result of these investment holiday villages were constructed in succes sion though a transformation especially in South-West Antalya shore line. The region thanks to this characteristic presents a concrete example for all other investmtnts. Furthermore, the settlement areas in the region are one of the good examples in terms of the urbard esign analysis methods which remain to be our perspective. In this present study, the physical and formal approaches of the designers in the formation of South-West Antalya holiday village and review of the formation due to the approaches and the development of the region from physical and formal basis are intended. The first step of this multi faceted research has been tried to be taken and detailed documents have been formed keeping thisfact in mind. Such an inventory study shall hopefully constitute as a resource for the investigations of holiday villagas in terms of social, economic, psyhological and envi ronmental factors.