İnsan lenfosit kültürlerinde sığla ağacı (Liquidambar orientalis) balzamının genotoksik ve sitotoksik etkilerinin belirlenmesi
Determination of genotoxiciyt and cytotoxiciyt effects of storax balsam (Liquidambar orientalis) in human lymphocyt culture
- Tez No: 290250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN ALPSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı Liquidambar orientalis bitkisinden elde edilen bir çeşit zamk olan Sığla balzamının hücre canlılığı ve genotoksisite üzerine etkilerini in vitro insan lenfosit hücrelerinde araştırmaktır. Sığla balzam ekstraktlarının (SE) genotoksik etkileri kardeş kromatid değişimi (KKD) test sistemi kullanılarak araştırıldı. Aynı zamanda SE'nin sitotoksik ve hücre çoğalması üzerine inhibe edici etkileri laktat dehidrogenaz (LDH) yöntemi ve hücre proliferasyon (WST-1) yöntemi ile değerlendirildi. Hücreler 1.6 ve 4.0 µg/mL SE konsantrasyonları ile muamele edilince KKD frekansı önemli derecede arttı. Bununla birlikte hücreler aynı SE konsantrasyonu ile muamele edildiğinde 24 ve 48. saatlerde hücre sayısı önemli derecede azaldı ve LDH miktarı 48. saatte önemli derecede arttı. Sonuçlar gösterdi ki SE alternatif bir antibakterial ve antipatojenik madde olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of the storax balsam which is a kind of sweet gum obtained from the Liquidambar orientalis trees, on cell viability and genotoxicity in human lymphocyte in vitro. We studied the genotoxic effects of the extract of storax balsam (SE) by using sister chromatid exchange (SCE) test system. Also the cytotoxic and inhibitory effects on cell proliferation of SE were evaluated by using lactate dehydrogenase (LDH) assay and cell proliferation (WST-1) assay.