Lityum-iyon polimer pillerinde kullanım amaçlı bor içerikli polimer elektrolitlerin üretilmesi
The synthesis of boron containing polymer electrolytes for lithium-ion batteries
  1. Tez No: 290251
  2. Yazar: HAMİDE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada Li-iyon polimer pillerinde kullanım amaçlı bor içerikli farklı iyon iletken polimer elektrolitler üretildi ve karakterizasyonları FT-IR, NMR, TGA, DSC ve AC impedans yöntemleriyle gerçekleştirildi.Bu kapsamda aşağıda belirtilen çalışmalar yapıldı;Poli(vinil alkol) ve boran/poli(etilen glikol) monometil eter bazlı kopolimerler sentezlendi ve lityumtriflorometansülfonat (LiCF3SO3) tuzu ile dop edilerek iyon iletken polimer elektrolitler elde edildi. Bu sistemlerde en yüksek iletkenlik değeri PVA2PEG550-25 numunesi için 3.9x10?3 S/cm (100 oC) olarak ölçüldü.PVA ve boran/poli(etilene glikol) bazlı çaprazbağlı polimerler sentezlendi ve LiCF3SO3 tuzu ile dop edilerek iyon iletken polimer elektrolitler elde edildi. Bu sistemlerde en yüksek iletkenlik değeri PVA2PEG600-20 numunesi için 3.0x10?3 S/cm (100 oC) olarak ölçüldü.Boran/PEGME bazlı poli(etilen glikol) borat (PEGB) polimerleri sentezlendi ve LiCF3SO3 tuzu ile dop edilerek iyon iletken polimer elektrolitler elde edildi. Busistemlerde en yüksek iletkenlik değeri PEG350-25 numunesi için 1.7x10-3 S/cm (100 oC) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, boron containing and ion conducting different polymer electrolytes for Li-ion batteries were synthesized and they were characterized by FT-IR, NMR, TGA and DSC methods. Ion conducting properties were investigated via AC impedans spectroscopy.In the context the following studies were carried out:Poly(vinyl alcohol) and borane/poly(ethylene glycol) monomethyl ether based copolymers were synthesized and ion conducting polymer electrolytes were produced by doping with lithiumtrifluoromethane sulphonate (CF3SO3Li). In this system the maximum ion conductivity was obtained for PVA2PEGME550-25 as 3.9x10?3 S/cm (100 oC).PVA and borane/poly(ethylene glycol) based crosslinked polymers were synthesized and ion conducting polymer electrolytes were produced by doping with CF3SO3Li. In this system the maximum ion conductivity was obtained for PVA2PEG600-20 as 3.0x10?3 S/cm (100 oC).Borane/poly(ethylene glycol) monomethyl ether based polymers were synthesized and ion conducting polymer electrolytes were produced by doping with CF3SO3Li. In this system the maximum ion conductivity was obtained for PEGME350-25 as 1.7x10-3 S/cm (100 oC).