Hidrofilik ve hidrofobik gruplar bağlı porfirinlerin sentezlenmesi ve lipozom içerisine yerleştirilmesi
Synthesis of hydrophobic and hyrdophilic groups attached porphyrins and their incorporation into liposomes
- Tez No: 290262
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Fotodinamik Terapi (PDT)'de fotosensitizör (PS) olarak kullanılmak üzere porfirin türevleri sentezlendi. Meso-tetra(4-karboksifenil)porfin (TCPP) ve Protoporfirin IX (PPIX)'e hidrofilik grup olarak Tris, hidrofobik grup olarak ise oleyilamin bağlanarak PPIX-Oleyilamin, TCPP-Oleyilamin ve TCPP-Tris molekülleri sentezlendi. Sentezlenen porfirinler 1H-NMR, FT-IR ve UV-vis ölçümleri ile karakterize edildi. Hidrasyon-Film metodu ile DPPC (Dipalmitoyil-sn-gliserofosfatidilkolin) ve DOPC (Dioleyil-sn-gliserofosfatidilkolin) fosfolipitleri kullanılarak porfirinlerin lipozomları hazırlandı. Hazırlanan lipozomların UV-vis. , DLS, Zeta-potansiyel ve SEM karakterizasyonları yapıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, meso-tetra(4-carboxyphenyl)porphine (TCPP) and Protoporphyrin IX (PPIX) were conjugated with hydrophilic and hydrophobic groups such as oleylamine and 2-Amino-2-hydroxymethyl-propane-1,3-diol (Tris ). The structure of porphyrin derivatives, PPIX-Oleylamine, TCPP-Oleylamine and TCPP-Tris, were characterized by 1H-NMR, UV-vis. and FT-IR spectroscopies. Hydrophobic and hydrophilic porphyrins were encapsulated into DPPC (Dipalmitoyl-sn-glycerophosphatidylcholine) and DOPC (Dioleyl-sn-glycerophosphatidylcholine) liposomes by Hydration-Film method. Liposomes were characterized by UV-vis., DLS, Zeta-potential and SEM measurements.