System implementation of a 4x1 mimo T/R module and Ka-band low noise amplifiers for 5G applications
4x1 mimo alıcı verici modüllerinin sistem entegrasyonu ve 5G uygulamaları için Ka bant düşük gürültülü yükselticiler
  1. Tez No: 824322
  2. Yazar: ŞERAFETTİN SERHAN ÖZBOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
5G sistemlerin talepleri, daha yüksek veri hızı, daha düşük gecikme süresi ve daha uzak mesafe iletişimine odaklanarak hızla artıyor. Bunları gerçekleştirmek için, alıcı sistemlerde gürültü bastırmanın arttırılması ve iletişim bağlantılarının doğrusallığını artırılması gerekmektedir. Ayrıca, güç seviyesi hava yoluyla oluşan kaybın telafi edilmesinde hayati önem taşır; dolayısıyla, kazanç yeterince yüksek olmalıdır. Bu koşulları sağlamak için çeşitli yaklaşımlar kullanılmıştır, alt bloklardan oluşan aşamalı faz dizi sistemleri bunlardan biridir. Bu sistemler alt bloklar ile sistemin genliğini ve fazını kontrol edebilirler. Bu kontrol ile sinyalin yönü ve ne kadar uzağa gideceği ayarlanabilir. Bu tezde ilk aşama olarak 4x1 MIMO çipleri yukarı aşağı karıştırıclar ile birleştirilmiştir sonrasında sistem seviyesinde performansları test edilmiştir. Sonrasında 0.13 μm SiGe BiCMOS teknolojisi ve 0.13 μm SiGe BiCMOS Cu arasındaki farklar incelenmiştir. Bununla beraber 0.13 μm SiGe BiCMOS Cu teknolojisi kullanılarak düşük gürültülü yükseltici tasarlanıp bu çipin performansı test edilmiştir. Bu değerlendirmelerin ardından doğrusallığı geliştirmek için iki farklı düşük gürültülü yükseltici 0.13 μm SOI CMOS teknolojisinde tasarlanmıştır. Bu tasarımların performansları önceki tasarım göz önünde bulundurularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The demands for 5G systems are escalating rapidly, with a focus on higher data rates, lower latency, and long-distance communications. In order to fulfill these requirements, it is necessary to enhance noise suppression in receiver systems and to increase the linearity of communication links. Moreover, the power level of the signal is vital in compensating for the loss incurred through the air; hence, the gain of the system must be high enough. To meet these requirements, various approaches have been proposed, such as phased array systems, which comprise sub-blocks that manage the phase and amplitude of the system. By controlling these blocks, the direction and link distance can be regulated. In this thesis, the first step was implementing a system comprising 4x1 Multiple in Multiple Out (MIMO) chips and down/upconverter mixers. The system-level performance of these configurations was subsequently tested. A comparative analysis was conducted between 0.13 μm SiGe BiCMOS technology and 0.13 μm SiGe BiCMOS Cu technology with respect to their noise performance characteristics, which involves the design and testing of a low noise amplifier (LNA) in 0.13 μm SiGe BiCMOS Cu technology. After these evaluations, two distinct LNAs were designed using 0.13 μm SOI CMOS technology to improve the linearity. Their performance was analyzed and compared with the previously designed LNA.