Optimizations of RAPD-PZR for real-time PCR applications using melt analysis and high resolution melt analysis
Rapd-pzr yönteminin gerçek zamanlı PZR uygulamalarında kullanılabilmesi için erime analizi ve yüksek çözünürlüklü erime analizi ile optimizasyonlarının yapılması
- Tez No: 290265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İFFET İREM UZONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
RAPD-PZR,moleküler biyolojinin birçok alanında kullanılan, tam nicelikselolmayan, PZR temelli bir yöntemdir. Bu yöntemin polimorfizm tespiti, genotoksisitetespiti ve kanser çalışmalarında çok sayıda avantajları olmasına rağmen çalışmalarda buyöntemle elde edilen DNA verisinin değerlendirilmesi çok zorlu bir aşamadır.Bu tezde, RAPD yönteminin faydaları ile gerçek zamanlı PZR teknolojisininavantajları yeni bir RAPD açılımı olarak birleştirilmiştir. RAPD çalışmalarını gerçekzamanlı PZR'nin özellikle erime analizi ve yüksek çözünürlüklü erime analiziaçılımıları ile daha kullanılabilir duruma getirmek amaçlanmıştır. Optimizasyonçalışmaları sırasında yüksek çözünürlüklü floresans boya teknolojileri, hassas kit vecihazlarda farklı PZR koşullarında denenmiş ve optimum şartlar sonuç olarakverilmiştir.
Özet (Çeviri)
RAPD-PCR is a semi-quantitative, PCR based method used in various fields inmolecular biology. Although it has numerous advantages in polymorphism detection,genotoxicity and carcinogenesis studies, it is nearly impossible to work with RAPDbands directly to get more quantitative data. In this thesis, benefits of the conventionalRAPD assay are combined with real-time PCR?s technological advances. RAPDmethod is adapted to real-time PCR applications using melt analysis and high resolutionmelt analysis. The highly efficient fluorescence dye technologies, sensitive ready-to-usekits and instruments with different cycling conditions and parameter optimizations wereassessed for a novel real-time RAPD-PCR methodology.