Probiyotik bakterilerin biyokimyasal etki mekanizması ve alerji üzerine etkilerinin meta analiz araştırması
Probiotic bacteria biochemical effect mechanism and effect on allergy of meta analysis
- Tez No: 290267
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZKARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoistatistik, Biyokimya, Allergy and Immunology, Biostatistics, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Probiyotik bakteriler insan bağırsak mikroflorasının doğal üyeleridir. Genellikle laktik asit üreten bakterilerdir. Bu tür bakteriler gastrointestinal sistemde enerji kazanımı için fermentasyon işlemi gerçekleştirir. Böylece ortam pH'sını düşürürler. Düşük pH amonyağın kana geçişini azaltır. Biyokimyasal tepkimeler sonucu oluşan laktik asit, asetik asit, baktoriyosin, protein, protein kompleksleri, yağ asitleri vb. elementler intestinal sistemde probiyotik bakterilerin baskın koloni oluşturmasını sağlar. Bağırsaktaki epitel ve mukozal yüzeylere probiyotik mikroorganizmaların yapışması patojenlerin kolonizasyonunu azalttığı, immün sistemi düzenlediği için önemli olmaktadır. Probiyotik bakterilerin regülatuar T hücrelerini aktive etmesi, IgA yapımını artırması ve IL?10, TGF-ß ve PGE2 salınımını arttırması bağışıklık sisteminin düzenlenmesini sağlamaktadır. Bağışıklık sisteminin düzenlenmesi alerjik hastalıkların tedavisinde olumlu bulunmaktadır. Yapılan birçok in vivo çalışma da probiyotiklerin allerjik hastalıkların tedavisinde olumlu etkisi olabileceği veya herhangi bir etkisinin olmadığı yönünde sonuçlar alınmıştır. Çalışmaların hiç birinde probiyotiklerin alerjiye olumsuz etkisine rastlanmamıştır. Konu ile ilgili olarak 150 adet araştırma tespit edilmiş; meta analizine dahil edilme kriterlerine uygun olan 25 adet çalışma seçilerek meta analiz yöntemiyle birleştirilmiştir. Tutarlı çıkarsamalar yapılmıştır. Yapılan çalışama sonucunda odds oranı 1.331 çıkmıştır. Bu oran probiyotiklerin alerjik hastalık tedavilerinde olumlu etkisi olabileceğini göstermiştir. Ayrıca hesaplanan etki büyüklüğü E=+0,158`dır.Elde edilen etki büyüklüğü küçük ölçekte, pozitif ve anlamı bir etki büyüklüğüdür. Sonuç olarak probiyotik bakterilerin alerjik hastalıklarda uygulaması tedavi edici yönde etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Probiotic bacteria are members of the human intestinal natural microflora.Generally, probiotic bacteria produce lactic acid.This type of bacteria for the fermentation process of the gastrointestinal system performs energy recovery. Thus lowers the pH of the environment.Low pH also reduces the passage of ammonia into the blood. Biochemical reactions as a result of lactic acid, acetic acid, baktoriyosin, proteins, protein complexes, fatty acids and other elements provides the dominant colony in the intestinal system for probiotic bacteria.Adhesion of probiotic microorganisms in the gut epithelium and mucosal surfaces ,it reduces the colonization of pathogens, the immune system is important for regulating.Probiotic bacteria provides the regulation of the immune system with activated regulatory T cells, increase the production of IgA and increase of secretion IL-10, TGF-ß and PGE 2. Regulation of the immune system was the positive for treatment of allergic diseases.Probiotics in the treatment of allergic diseases in most of the in-vivo study results were to be a positive influence or no effect.None of the studies the negative effect of probiotics was found to allergies. 150 pcs of research were identified as related to the subject. Criteria for inclusion in a meta-analysis of the 25 pcs work were selected and combined with meta-analysis method. Inferences were consistent. Odds ratio was 1.331 as a result of the study. This ratio may be a positive effect of probiotics in the treatment of allergic disease has shown. In addition, effect size was calculated E = +0.158. The resulting effect size is small scale, positive and significant. As a result, the therapeutic application of probiotic bacteria in allergic diseases was found positive direction.