Sazlıdere baraj gölü'nün mikrobiyolojik ve kimyasal kirlilik düzeyinin belirlenmesi
Determination of the level of microbiological and chemical pollution in Sazlidere dam lake
- Tez No: 290296
 - Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışmada Sazlıdere Baraj Gölü'nün kirlilik durumu mikrobiyolojik ve kimyasal yönden araştırılmıştır. Tez çalışmasının amacı Sazlıdere Baraj Gölü'ndeki kirliliği saptamak ve kirlilik kaynağı oluşturan etmenlerin tespitini sağlamaktır. Sazlıdere Baraj Gölü'nün mikrobiyolojik ve kimyasal kirlilik parametrelerinin tespiti çalışmaları Ağustos 2009 ? Temmuz 2010 tarihleri arasında tamamlanmış ve seçilen 7 ayrı noktadan her ay örnek alınarak, toplam 112 su numunesinin mikrobiyolojik ve kimyasal analizleri Marmara Üniversitesi Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Laboratuarında yapılmıştır.Mikrobiyolojik analizler için her ay, kimyasal analizler için üç ayda bir su örneği alınmıştır. İndikatör mikroorganizmalar olan Toplam Koliform, Fekal Koliform ve Fekal Streptokok bakteriler ?Membran Filtrasyon Tekniği? kullanılarak tespit edilmiştir.Kimyasal kirliliği tespit etmek için pH, İletkenlik, TDS, Renk, Bulanıklık, Sıcaklık, Toplam Sertlik, Bikarbonat, Kalsiyum, Organik Madde, Amonyak, Nitrit, Nitrat, Fosfor, Fosfat, Kimyasal Oksijen İhtiyacı, Biyolojik Oksijen İhtiyacı, Toplam Demir, Sülfat, Alüminyum, Nikel, Çinko, Toplam Krom, Bakır, Kurşun, Kadmiyum, Deterjan parametrelerinin analizleri yapılmıştır.Araştırma neticesinde elde edilen değerler, Amerikan Çevre Koruma Ajansı ve T.C. Başbakanlık ve Çevre Müsteşarlığınca hazırlanan“Su Kirlilik Kontrol Yönetmeliği”içinde yer alan Kıta İçi Su Kaynaklarının Sınıflarına Göre Kalite Kriterleri standartlarıyla karşılaştırılmıştır.Sonuçlar incelendiğinde mikrobiyolojik ve bazı kimyasal analizlerde standartların üzerinde değerlerle karşılaşılmıştır. Bu tez çalışması Sazlıdere Baraj Gölü'nün bugünkü kirlilik durumunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study were investigated the microbiological and chemical pollution levels of Sazlıdere Dam Lake. The aim of this thesis study is to determine the pollution and the source of pollution factors of Sazlıdere Dam Lake. The research for determination of the microbiological and chemical pollution parameters was started in August 2009 and completed in July 2010; and 112 waters samples taken from 7 selected locations on monthly basis were held subject to microbiological and chemical analysis at Goztepe Campus Laboratories of Marmara University Natural Plants and Water Products Research and Application Center.The samples were taken on monthly for microbiological analysis and tri monthly for chemical analysis from the pre-designated sample locations. Bacteria types such as indicator microorganizms Total Coliform, Fecal Coliform and Fecal Streptococ have been found by the use of ?Membrane Filtration Technique?.Chemical analysis were carried out in order to determine chemical pollution parameters such as Ph, Conductivity, Total Dissolved Solids, Color, Turbidity, Temperature, Total Hardness, Bicarbonate, Calcium, Organic Substance, Ammonia, Nitrite, Nitrate, Phosphorus, Phosphate, Chemical Oxygen Demand, Biological Oxygen Demand, Total Iron, Sulfate, Aluminon, Nickel, Zinc, Total Chrome, Copper, Lead, Cadmium, Detergent.All data obtained from this study were compared with Water Quality Criteria set by American Enviromental Protection Agency and the standarts set by quality criteria according to Inland Water Resources Classification and Limit Values for Euthropication Control in Lakes, Swamps, Dam Lakes depicted in Regulation for Water Pollution Control which was prepared by the Turkish Republic Ministry of Environment and Forestry.When the results were analyzed, microbiological and some chemical aspects were exceeded the standard limits. This study shows the present pollution levels in Sazlıdere Dam Lake.