Sazlıdere'nin azot ve fosfor kirliliğinin izlenmesi ve etkisinin irdelenmesi
Monitoring the nitrogen and phosphorus contamination of Sazlıdere creek and its impacts
  1. Tez No: 185193
  2. Yazar: SÜMEYYE KEVSER BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYZA ÜSTÜN, PROF.DR. ADNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETSAZLIDERE'N N AZOT VE FOSFOR K RL L Ğ N N ZLENMES VEETK S N N RDELENMESSon 20 yıl içinde Küçükçekmece Gölü Havzasında görülen hızlı nüfüs artışı,endüstriyel faaliyetlerin yoğunluğu, göl havzasının 1983-1997 yılları arasında havza korumaalanı dışında tutulması, oluşan sazlıklar nedeniyle göl hacminin azalması, 1996 yılında DStarafından gölü besleyen en önemli tatlı su kaynağı olan Sazlıdere üzerine SazlıdereBarajı'nın yapımı ile gölün en önemli tatlı su kaynağından yoksun bırakılması gibi nedenlerleKüçükçekmece gölü kirlenmiş bir su kaynağı haline gelmiştir. Gölün su kalitesinin artırılmasıve bu kalitenin sürdürülebilirliğinin sağlanması bölgeye ait bir Çevre Yönetim Modeliningeliştirilmesi ile mümkündür. Bu tez çalışması Küçükçekmece gölü ve havzası içinoluşturulmaya çalışılan Çevre Yönetim Modeli çalışmaları kapsamında yer almaktadır veSazlıdere'nin Küçükçekmece Gölü'ne taşıdığı azot ve fosfor yükünü belirlemek içinyapılmıştır. Bu amaçla Sazlıdere'nin azot ve fosfor yükünü en iyi derecede temsil edeceğidüşünülen Sazlıdere üzerinde bulunan iki nokta belirlenmiş ve belirli aralıklarla bunoktalardan numuneler alınmıştır. Sıcaklık, pH ve çözünmüş oksijen değerleri arazi deölçülerek alınan numunelere toplam fosfor, nitrat azotu, klorofil a, toplam kjeldahl azotu, venitrit deneyleri yapılmıştır. Tez kapsamında azot ve fosfor kaynaklarına, azot ve fosforun alıcısu ortamlarında yaptığı etkilere, birincil üreticilere, Küçükçekmece Gölü'nün niteliği veçevresel sorunlarına, bölgenin tarihsel gelişimine, iklim ve jeolojik özelliklerine, yapılandeneyler ve deneylere ait grafik ve yorumlara yer verilmiştir.Sazlıdere ile Küçükçekmece Gölü'ne önemli miktarda azot ve fosfor yükünün taşındığıbulunmuştur. Bu yükün son yıllarda sonbahar mevsiminde Küçükçekmece Gölü'nde görülenalg patlamaları üzerinde etkisinin olduğu düşünülmektedir.MART 2006 S. Kevser BAŞER
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMONITORING THE NITROGEN AND PHOSPHORUSCONTAMINATION OF SAZLIDERE CREEK AND ITS IMPACTSKüçükçekmece lake has become a contaminated lake in the last 20 years due toreasons such as rapid population growth, dense industrial facilities, exlusion of it fromcatchment protection program between the years 1983-1997, decrease in the volume of thelake due to reeds, the construction of Sazlıdere Dam in 1996 which impeded the mostimportant fresh water source of the lake. An increase in the quality of lake water and itscontinuation is possible with building up an Environmental Managment Model.This thesis is done to identify the nitrogen and phosphorus load caried by Sazlıdere inthe scope of an Environmental Management Model which is being tried to build up forKüçükçekmece Lake and its catchments. Two points, representing the nitrogen andphosphorus load of Sazlıdere are determined to take samples. Temperature, pH and dissolvedoxygen values of the samples were measured in stu; however, total phosphorus, nitrate-nitrogen, chlorophyll a, total kjeldahl nitrogen and nitrite values of the samples weremeasured in the Environmental Engineering Laboratory of Yıldız Technical University.Nitrogen and phosphorus resources, the effects of nitrogen and phosphorus on receiving waterbodies, algae, the characteristics, environmental problems, historical development, climateand geological features of Küçükçekmece Lake is also presented in this thesis. In addition,graphs and comments are presented in this thesis depending on the experimental result.It is found that a substantial amount of nitrogen and phosphorus load is carried toKüçükçekmece Lake by Sazlıdere. It is thought that these loads have been effective on thealgal blooms which occur in Küçükçekmece Lake in Autumn.MARCH 2006 S. Kevser BAŞER