SEBS/PS, SIS/PS ve SBR/PS polimer karışımlarının ayakkabı taban malzemesi olarak üretilmesi ve özelliklerinin incelenmesi
Production and investigation of properties of SEBS/PS, SIS/PS and SBR/PS polymer blends: In shoe base material
- Tez No: 290377
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNİR TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Ayakkabı taban malzemesi olarak çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Taban yapımında en önemli grubunu elastomerler oluşturmaktadır. Elastomerler çeşitli malzemelerle karıştırılarak özellikleri değiştirilebilir.Bu deneysel tez çalışmasında SEBS, SIS ve SBR türü elastomer malzemelere PS katılarak bir taban malzemesi hazırlanmıştır. Akış yönünde ve akış yönüne dik doğrultulardaki özellikleri tespit edilmiştir. Mikroyapı özellikleri SEM ve EDS ile, Isısal özellikleri DSC ile belirlenmiştir. Bunlara ek olarak SEBS/PS, SIS/PS ve SBR/PS polimer karışımlarının elastiklik modülü, akma mukavemeti, kopma mukavemeti, sertliği, Izod darbe mukavemeti, aşınma mukavemeti, erğime akış indisleri, vicat yumuşama sıcaklıkları ve ısıl çarpılma sıcaklıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Various materials have been used in production of shoe sole. The most of the material groups are shoe soles with elastomer based. Elastomers are usually mixed with different materials to increase the values of physical properties.In this study, the effect of PS on the mechanical, thermal and morphological properties of SEBS, SIS and SBR type elastomers -based shoe sole material was investigated in flow direction 0o and flow direction 90o. The structure and properties of the composites are characterized using a scanning electron microscopy (SEM), Differential scanning calorimeter (DSC) and Energy dispersive X-ray spectroscopy (EDS). Furthermore, SEBS/PS, SIS/PS and SBR/PS polymer blends were subjected to examinations to obtain their elasticity modulus, yield strengths, strength @ break, elongation @ break, hardness, izod impact strength, wear rate, melt flow index (MFI), vicat softening point and heat deflection temperature (HDT).