Otitis media'lı hastalarda etken mikroorganizmalar ve direnç paternleri
Pathogen microorgansms and resistance patterns in patients with otitis media
- Tez No: 340905
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMİ DURAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kronik otitis media (KSOM) timpanik membranın bozulduğu, akıntıyla seyreden mastoid mukoza ve orta kulağın kronik inflamasyonudur. KSOM, önemli bir morbidite sebebi olup gelişmekte ve gelişmiş ülkelerde farklı ırk ve kültürel grupları etkileyen en yaygın kronik infeksiyöz hastalıklarından biridir. Bu çalışmaya yaşları 5-83 arasında değişen kronik otitis media tanılı 122 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen 122 hastadan alınan örneklerden %24.6 (30/122)?sında Stafilokok cinsi (21(%70) S.aureus, 9 (%30) KNS) tespit edilirken, %24.6 (30/122)?sında da P.aeruginosa izole edilmiştir. Toplam 30 stafilokok 30 (%100)?ununda da mecA geni açısından pozitif olduğu tespit edilirken, kökenlerin 6 (%20)?sında sea, 4 (%13.33)?ünde seb, 2 (%6.67)?sinde see, 17 (%56.67)?sinde seg, 20 (66.67)?sinde seh, 19 (%63.33)?unda sei genlerinin varlığı tespit edildi. Ayrıca, 21 S.aureus izolatının 17 (%81.0)?sinin pvl (panton valentine leukocidin) geni açısından pozitif olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada S.aureus kökenleri arasında etaA, fem A, femB ve tsst genleri negatif bulunurken, hem S.aureus hem de KNS kökenleri arasında sec, sed ve sej genlerine rastlanmamıştır. P.aeruginosa kökenleri arasında ise tetK geni varlığı %96.7 oranında tespit edilirken, tetM geni varlığı ise kökenlerin %76.7?sinde tespit edilmiştir. 30 P. aeruginosa izolatının %70?inde ise ampC geni pozitif olarak bulunmuştur. Srafilokoklarda penisiline karşı %93.3 (28/30), eritromisin ve gentamisine karşı %60.0 (18/30), rifampine karşı %53.3 (16/30), siprofloksasine karşı 46.7 (14/30), oksasilin ve klindamisine karşı %43.3 (13/30) oranında direnç saptanırken, suşların tamamının vankomisine karşı duyarlı oldukları belirlenmiştir. Çalışmada tüm suşların PZR yöntemi ile mecA geni taşıdığı tespit edilmesine rağmen, fenotipik olarak 13 (%46.7) izolatın oksasiline dirençli olduğu tespit edilmiştir. P. aeruginosa suşlarında ise en yüksek direnç (%90) tetrasikline karşı, en düşük direnç ise imipeneme karşı bulunmuştur. İlaç direnç tespitinde spesifite ve sensitivite açısından duyarlı yöntemler tercih edilmelidir. Hızlı ve doğruluğu yüksek testlerle direnç oranları araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Chronic Otitis Media is an catarrhal infection of mastoid mucosa and middle ear which affects tympanic membrane. Chronic Otitis Media is a significant morbidity factor and the most common chronic infection which occurs in different ethnic and cultural groups in developing and developed countries. A total of 122 patients were included to the study who diagnosed as chronic otitis media and aged between 5-83. The samples were taken from these 122 patients and while a ratio 24.6% (30/122) of these isolates were Staphylococcci [21/30 (70%) were Staphylococcus aureus, other 9 were coagulase negative Staphylococcci], 24.6% of them were identificated as Pseudomonas aeruginosa. While mecA gene positivity was found in a total 30 staphylococcal isolates, presence of genes sea in 6 strains (20%), seb in 4 (13.3%), see in 2 (6.7%), seg in 17 (56.7%), seh in 20 (66.7%), sei in 19 (63.3%) were determined. Also, 17 of 21 (81.0%) S.aureus izolates are determined pozitive according to pvl (panton valentine leukocidin) gene. In this study, while etaA, fem A, femB and tsstgenes were found as negative in S.aureus strains. Sec, sed and sej genes were not found in both S.aureus and CoNS (coagulase negative staphylococci) strains. While in P.aeruginosa strains, presence of tetK gene was determined as 96.7%, tetM gene presence was found as 76.7% among the Pseudomonas aeruginosa isolates. AmpC gene ratio was found as 70% in a total of 30 P. aeruginosa isolates. While resistance detected in staphylococci was 93.3% (28/30) against to penisillin, 60.0% (18/30) against to erythromycin and gentamycin, 53.3% (16/30) against to rifampin, 46.7% (14/30) against to ciprofloxacin, 43.3% (13/30) against to oxacillin and clindamycin. It was determined that all strains were sensitive to vancomycin. Although, all strains were found to carry the mecA gene byPCR method in this study, 13 isolates (46.7%) were resistant to oxacillin phenotypically. In P. aeruginosa strains the highest resistance (90%) against to tetracyclin, the lowest resistance against to imipenem were found. Sensitive methods in terms of specificity and sensitivity should be preferred for detection of drug resistance. Drug resistance should be investigated using faster and higher accuracy tests.