İbn Seb'in'in hayatı, eserleri ve felsefi görüşleri
Ibn SAab'in?s life, works and philosophical views
- Tez No: 218121
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRANİ ALTINTAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bozkurt (Gülmez), Birgül, İbn Seb'in'in Hayatı, Eserleri ve Felsefi Görüşleri, Doktora Tezi, Danışman: Prof. Dr. Hayrani Altıntaş, XVII + 262 s.Bu tez, 1217 yılında Mürsiye'de doğup 1270 yılında Mekke'de ölen İbn Seb'in'in hayatı, eserleri ve felsefi görüşleri üzerine yapılmış bir çalışmadır.Bu çalışmamız, üç ana bölümden oluşmaktadır:Birinci bölümde, Endülüslü İbn Seb'in'in hayatı ve eserlerini inceledik. En önemli eserleri ?Büddü'l-Ârif?, ?el-Kelam ale'l-Mesaili's-Sıkılliye? ve tasavvufi nitelikteki risaleleridir.İkinci bölümde, öncelikle İbn Seb'in'de metodoloji konusu işlenmiştir. Burada onun dilsel üslubu, eserlerinde takip ettiği metot ve düşüncesinin kaynakları yer almıştır. Daha sonra onun hakikat arayışı konusundaki fikirlerine yer verilmiştir. İbn Seb'in'e göre hakikati arayanlar fakihler, kelamcılar, filozoflar, sufiler ve muhakkiklerdir. Ona göre bu ekollerden sadece muhakkikler hakikate tam olarak ulaşmıştır.Üçüncü bölüm ise tezimizin en önemli bölümüdür. Burada İbn Seb'in'in felsefi görüşleri aşağıdaki başlıklar çerçevesinde incelenmiştir.1.İbn Seb'in'in ilimler ve ilimleri nasıl sınıflandırdığı ortaya konmuştur.2.Mantık konusundaki fikirleri incelenmiştir. Aristo mantığına değer vermeyen İbn Seb'in mantığı hakikate ulaştıran yegane araç olarak görmez.3.Bilgi konusundaki fikirleri değerlendirilmiştir. Ona göre bilgi, Allah'ı bilmekten (Marifetullah) ibarettir. Tahkik düzeyi olan bu bilgiye ?sefer ilmi?yle ulaşılabilir.4.Metafizik konusundaki görüşleri ortaya konmuştur. Burada varlık ve çeşitleri, Tanrı'nın sıfatları, Tanrı - alem ilişkisi ve ?Vahdeti Mutlaka? anlayışı incelenmiştir. İbn Seb'in'e göre Allah, tek gerçek varlıktır. O'nun dışındakiler ise mümkün varlıklardır. İbn Seb'in'e göre Allah'ın dışındaki her şey vehim olarak görülür.5.Nefs konusu ele alınmıştır. Ona göre nefs ruhtur ve bakidir. Allah'tan gelmiş ve tekrar Allah'a dönecektir.6.Ahlak konusu incelenmiştir. Mutlak saadet, İbn Seb'in'e göre Allah'a ulaşmadır.Sonuç olarak felsefeye dayalı bir tasavvuf oluşturan İbn Seb'in, İslam felsefesinde üzerinde çalışılmaya değer önemli bir şahsiyettir.
Özet (Çeviri)
Bozkurt (Gülmez), Birgül, Ibn Sab'in?s Life, Works and Philosophical Views, Doctorate?s Thesis, Consultant: Prof. Dr. Hayrani Altıntaş, XVII + 262 p.This thesis is a study on the life, works and philosophical views of Ibn Sab?in, who was born in Murcia in 1217 and died in Mecca in 1270.This study is composed of three main parts:In the first part, we have analysed the life and works of Ibn Sab?in from Spain. The most important works of his are ?Büddü?l Arif?, ?el-Kelam ale?l-Mesaili?s-Sıkılliye? and mysticial treatises.In the second part, firstly the subject methodology in Ibn Sab?in has been studied. Here, his linguistic style, the method he has followed in his works and the sources of his thought have taken place. Later, his thoughts about searching for truth has been studied. According to Ibn Sab?in, the ones searching for truth are ?Faqih?, ?Mutakallimun? (Eş?arî), ?Felasifa?, ?Sufi? and ?Muhakkikun?. To him, among these schools, the only one reached the truth were ?Muhakkikun?.The third part of our dissertation is the most important one. Here, the philosophical views of Ibn Sab?in have been analysed concerning the topics below:1. The views of Ibn Sab?in on scholarships and how he classified them have been displayed.2. His views on logic has been studied. Ibn Sab?in, doesn?t value Aristotle Logic, doesn?t see the logic as the only tool reach the truth.3. His views on epistemology have been evaluated. To him the knowledge is just to know God (Marifetullah). One can reach this knowledge in verification level with ?İlmu?s-Sefer.?4. His views about metaphysics have been displayed. Here, entity and its varieties, divine attributes, God-Universe relationship and the view ?absolute unity? have been analysed. To Ibn Sab?in, Allah is the only real being. Except from Him others are possible beings. To Ibn Sab?in, everything apart from Allah is considered as illusion.5. The subject of soul/spirit (nefs) has been discussed. To him, the ?nefs? is the ?ruh? and eternal. It has come from Allah and will return to Allah.6. The subject of ethic has been studied. To Ibn Sab?in, beatitude is to ascend to Allah.Consequently, Ibn Sab?in who has constituted mystic based on philosophy, is an important person to study on in Islamic Philosophy.