Kronik ürtiker hastalarında nazal staphylococcus aureus taşıyıcılığı ve toksin genlerinin tespiti
Detection of staphylococcus aureus nasal carriage and toxin genes in chronic urticaria patients
  1. Tez No: 352764
  2. Yazar: ALİ DURMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMİ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kronik ürtiker, deri ve müköz membranların ödemiyle karakterize bir hastalıktır. Birçok çalışmada hastalığa yol açan faktörlerden bahsedilse de, hastaların çoğunda (%70-75) etiyoloji bilinmemektedir. İnfeksiyonlar özellşkle kronik infeksiyonlar hastalığın oluşumundan en sık sorumlu tutulan sebepler arasında gösterilmektedir. Biz bu çalışmada kronik ürtiker tanısı almış hastalar ile sağlıklı kontrol grubu nazal sürüntü örneklerinde S.aureus frekansını ve bu kökenlerde mecA, femA, femB, pvl ve etaA genlerininin ile enterotoksin genlerinin (sea, seb, sec, sed, see, seg, seh, se ve sej) varlığını mültipleks PCR yöntemiyle belirlemeyi amaçladık. Çalışma Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Dermatoloji polikliniklerine başvuran 121 ürtiker hastası ve 176 sağlıklı gönüllü üzerinde yapıldı. Nazal sürüntü örnekleri bakteriyel üreme için kanlı agarda 37 C'de 48 saat h inkübe edildi. S.aureus kökenlerinde virulans ve enterotoksin (sea, seb, sec, sed, see, seg, seh, se ve sej) genlerinin varlığının araştırılması için mültipleks PCR yöntemi kullanıldı. Elde edilen bilgiler, chi-square testiyle istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışmada kronik hastalar arasında S.aureus taşıyıcılık oranı %67.8 (82/121), sağlıklı kontrol grubunda ise bu oran %20.1 (36/179) olarak tespit edildi. Çalışmada S.aureus kökenlerinde metislin direnç geni sıklığı kronik ürtiker hastaları arasında %15.9 olarak bulunurken, sağlıklı kontrol grubunda metisilin direnci %2.8 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Chronic urticaria is a disorder that is characterized by oedema of the skin and mucous membranes. Although it is mentioned about the causes of the disease in many studies, the etiology in majority of patients (70-75%) is unknown. Infections, especially chronic infections are most commonly held responsible for chronic urticaria. In this study, we aimed to the rate of S.aureus nasal carriage and the frequency of enterotoxins (sea, seb, sec, sed, see, seg, seh, se ve sej) and mecA, femA, femB, pvl and etaA genes in nasal swab samples of urticaria patients and healthy control group. The patients were included to admitted to the dermatology clinics with the diagnosis of chronic urticaria at Mustafa Kemal University Faculty of Medicine Research and Application Hospital. Nasal swab samples were taken from both urticaria patients and healthy control group. Nasal swab specimens were incubated at 37 ° C degrees for 48 h, and inoculated to blood agar for bacterial growth. The multiplex PCR technique was selected for the determination of virulence (mecA, femA, femB, pvl and etaA) and enterotoxins genes. (sea, seb, sec, sed, see, seg, seh, se and sej). The nasal carriage rate in chronic urticaria and healthy controls was detected as 67.8% (82/121) and 20.1% (36/179), respectively. In this study, while the rate of methicillin resistance gene in S. aureus isolates was found as 15.9% of patients with chronic urticaria, that rate was found to be 2.8%. in healthy controls.