Pimpla turionellae L. (Hymenoptera:Ichneumonidae) zehirinin ve parazitlemenin konak (Galleria mellonella) hemolenf karbohidrat ve lipit miktarına etkileri
The effects of the venom of Pimpla turionellae L. (Hymenoptera:Ichneumonidae) and parasitization on the amount of host (Galleria mellonella) hemolymph carbohydrate and lipid
- Tez No: 290428
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ UÇKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
İdiobiont, soliter ve pup endoparazitoiti Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) ve konak tür büyük balmumu güvesi, Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) 25 ± 2 °C sıcaklık, % 60 ± 5 nispi nem ve 12:12 (Aydınlık: Karanlık) fotoperiyot uygulanan laboratuar şartlarında yetiştirildi. Değişen kese eşdeğeri zehir (KEZ) dozlarında P. turionellae zehiri enjeksiyonunun ve parazitlemenin larva ve pup evresinde konak hemolenfinde bulunan karbohidrat ve lipit miktarı üzerine etkileri belirlendi.Değişik KEZ dozları uygulanan konak larva ve pup hemolenf karbohidrat ve lipit miktarlarında deney ve kontrol grupları arasında farklılıklar gözlendi. Larval evrede, zehir dozu miktarı arttıkça karbohidrat miktarında kontrol gruplarına göre azalma meydana geldi. En fazla azalma 4. saatte 0,5 dozluk uygulamada görüldü (2,63 ± 0,41µg). Pupal evrede en fazla artma (7,41 ± 0,71µg) 0,01 KEZ dozunda 4. saatinde gözlendi. Karbohidrat miktarının pupal evrede larval evreye oranla daha az miktarda bulunduğu tespit edildi.Larval hemolenf lipit miktarındaki en yüksek artma (10,18 ± 0,94µg) 0,02 KEZ enjeksiyonunun ardından 4. saatte görüldü. Pupal hemolenfteki lipit miktarı en fazla 0,005 KEZ' lik uygulamayı takiben 4. saatinde gözlendi. Pupal evredeki lipit miktarının larval evreye göre daha yüksek miktarda olduğu belirlendi. Sonuç olarak, düşük zehir uygulanması karbohidrat ve lipit miktarında hormesis etkisi yaratmakta ve metabolik ihtiyaçlar konak evresine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Araştırmada elde edilen sonuçların biyolojik kontrol çalışmalarında, IPM programlarında ve biyolojik kaynaklı maddelerin oluşturulmasında yarar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Idiobiont solitary pupal endoparasitoid Pimpla turionellae L. (Hymenoptera: Ichneumonidae) were reared on the greater wax moth, Galleria mellonella L. (Lepidoptera: Pyralidae) in the laboratory at 25 ± 2 °C, 60 ± 5 % relative humidity and a photoperiod of 12:12 h (Light: Dark). The effects of dose-dependent envenomation by and parasitization of P. turionellae on host larvae and pupae hemolymph carbohydrate and lipid amount were investigated.Hemolymph carbohydrate and lipid amount of G. mellonella larvae and pupae exposured to P. turionellae venom displayed differences among treatment and control groups. In the larval stage, the amount of carbohydrate in hemolymph decreased dose-wise with respect to control. Maximum decrease in carbohydrate amount was observed at 0.5 venom reservoir equivalent (VRE) at 4 h post treatments as 2.63±0.41µg. Pupae displayed the maximum amount of carbohydrate at 0.01 VRE at 4 h post treatments as 7.41 ± 0.71µg. Pupal carbohydrate amount was less than that of larval.The highest lipid amount in larval hemolymph was determined at 0.02 VRE at 4 h post treatments as 10.18±0.94µg. Lipid amount of pupae was the highest as 57.60±1.40µg at 0.005 VRE at the same time period. Pupal lipid concentration was higher than that of larval. Consequently, it was suggested that exposure to low doses of venom might cause a decrease in carbohydrate and lipid amounts because of stress conditions and metabolic needs might show differences relating to the host stage. Results from this study might provide benefits for biological control studies, IPM programs and developing of matters which have biological origin.